Ministerstwo Zdrowia wylicza, ile ma zarabiać opiekun medyczny. Mniej być nie może

Autor: oprac. MP • Źródło: OSOM/Rynek Zdrowia10 października 2022 14:30

Opiekunowie medyczni alarmują o nieprawidłowościach przy podwyżkach minimalnych wynagrodzeń. Do Ministerstwa Zdrowia zgłaszają przypadki degradacji ze stanowisk, obcinania etatów i groźby zwolnień. Resort zdrowia radzi, co robić i przypomina, ile ma zarabiać opiekun medyczny.

Ministerstwo Zdrowia wylicza, ile ma zarabiać opiekun medyczny. Mniej być nie może
Opiekunowie medyczny walczą z nieprawidłowościami przy podwyżkach Fot. Shutterstock
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia z pismem wskazującym na nieprawidłowości z wypłatą podwyżek opiekunom medycznym
  • W odpowiedzi resort zdrowia podkreśla, że ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia jasno określa kwalifikowanie opiekunów medycznych do 7. grupy
  • Ministerstwo wyjaśnia, że wszelkie nieprawidłowości związane wynagrodzeniami powinny być zgłaszane do Państwowej Inspekcji Pracy

Ministerstwo Zdrowia wylicza, ile ma zarabiać opiekun medyczny. Mniej być nie może

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych informowało o nieprawidłowościach związanych z przyznaniem podwyżek opiekunom medycznym. Nowe pensje minimalne, które obowiązują od 1 lipca, wprowadziła ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia.

W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, iż opiekun medyczny powinien być zaszeregowany do grupy 7.: „Inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-6 z wymaganym średnim wykształceniem oraz opiekun medyczny”.

W grupie tej współczynnik pracy wynosi 0,86, a wynagrodzenie zasadnicze powinno być nie niższe 4869,77 zł brutto. To oznacza, że opiekun medyczny nie może otrzymać niższej pensji.

Resort zdrowia wskazuje, iż wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie powinny być zgłaszane do Państwowej Inspekcji Pracy.

Ile zarabia opiekun medyczny?

Przypomnijmy, że od sierpnia do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych zgłaszane były nieprawidłowości w realizacji podwyżek najniższych wynagrodzeń.

Jak wyliczał Rynkowi Zdrowia wiceprezes OSOM Krzysztof Tłoczek, po pierwszym miesiącu obowiązywania nowych płac Stowarzyszenie zebrało informacje od pracowników ze 180 podmiotów.

- W około 3/4 placówek pensje wypłacono zgodnie z ustawą - tłumaczył wówczas Tłoczek.

Zdarzały się jednak przypadki, gdy opiekunowie alarmowali m.in. o degradacji ze stanowisk, obcinaniu etatów, a nawet o zapowiadanych zwolnieniach. To właśnie o tych przypadkach OSOM poinformowało Ministra Zdrowia.

"Zróbcie kopię pisma od pracodawcy"

Stowarzyszenie przypomina również, że pracodawca nie może wymagać podpisu pod porozumieniem zmieniającym warunki pracy na gorsze, pod groźbą zwolnienia.

- W takiej sytuacji prosimy, by zrobić kopię pisma przekazanego do podpisu i poinformować pracodawcę, że musicie to skonsultować z OSOM i OZZIP Opiekunów Medycznych i Kwalifikowanych - tłumaczy OSOM, podkreślając, że pracodawca nie może zmusić do natychmiastowego podpisu.

- Jednostronna zmiana warunków pracy może być dokonana, ale tylko za pomocą wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy. Porozumienia to dobrowolna kwestia, na którą możecie, ale nie musicie, się zgodzić - dodaje OSOM.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum