Ministerstwo Zdrowia: wydatki na leki rosną, bo lekarze wypisują więcej recept

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 06 października 2009 16:11

W br. wydatki NFZ na leki przekroczyły zakładany poziom o 450 mln zł. Do końca roku kwota ta ma się powiększyć o kolejne 250 mln zł. Resort zdrowia ocenia, że dzieje się tak, ponieważ lekarze rodzinni wypisują coraz więcej recept.

Ministerstwo Zdrowia: wydatki na leki rosną, bo lekarze wypisują więcej recept
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem Funduszu wzrost wydatków na refundację leków wynika przede wszystkim ze zmian dokonywanych na listach leków refundowanych, które obowiązują od 1 marca. Z danych NFZ wynika, że zmiany te spowodowały na pewno wzrost wydatków na lek stosowany przy leczeniu jaskry oraz preparatu stosowanego w ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (zmiana 30 proc. odpłatności na ryczałtową) – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wyjaśnia NFZ, wzrost wydatków NFZ na refundację leków nie ma natomiast nic wspólnego ze zmianą zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej oraz wprowadzeniem dodatkowego współczynnika do rozliczania przewlekłych chorób kardiologicznych i cukrzycy.

W porównaniu z analogicznym okresem w 2008 roku nakłady NFZ na refundację leków stosowanych w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego wzrosły o 12,57 proc., co stanowi 64 mln zł. Z kolei wzrost wydatków na leki refundowane w związku z leczeniem cukrzycy wyniósł 6 proc., co daje sumę 20 mln zł. Zatem wzrost wydatków NFZ w pierwszym półroczu br. na refundację leków stosowanych w leczeniu cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego wyniósł 84 mln zł. Podobną dynamikę wzrostu wydatków na poszczególne grupy leków Fundusz odnotował w poprzednich latach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum