Ministerstwo Zdrowia: szpitale pierwszej i drugiej potrzeby

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2011 08:41

Z roku na rok szpitali jest coraz więcej. I każdy ustawia się po kawałek tortu. Ale już niedługo nie każdy nowy szpital będzie mógł liczyć na pieniądze z NFZ - zapowiada na łamach Gazety Wyborczej minister zdrowia Ewa Kopacz.

Ministerstwo Zdrowia: szpitale pierwszej i drugiej potrzeby

Ewa Kopacz przyznała, że wojewoda nie może odmówić rejestracji nowego szpitala, ale mógłby nadawać kategorie tym nowym zakładom.

- Kategorię A dostawałby zakład, który na danym terenie jest absolutnie niezbędny. Kategorię B - zakład, który może funkcjonować, ale bez niego potrzeby zdrowotne ludności i tak będą zaspokojone - wyjaśniała minister zdrowia.

Według Ewy Kopacz w przyszłym roku pieniędzy na ochronę zdrowia będzie więcej, w związku z czym być może uda się podnieść wartość tzw. punktu, który służy do wyceniania kontraktu zawieranego przez NFZ ze szpitalami. Nie zdradziła jednak o ile może wzrosnąć budżet.

Gdyby w przyszłej kadencji parlamentu zaproponowano jej stanowisko marszałka Sejmu albo ministra zdrowia, wybrałaby resort zdrowia -odpowiedziała na pytanie Gazety Wyborczej.

Kopacz wyraziła przekonanie, że w obecnej kadencji nie pojawi się projekt nowej ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym rolników. - Na pewno w przyszłej kadencji trzeba nad tym mocno popracować, ale tę ustawę będzie pisał minister rolnictwa - zaznaczyła.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum