Ministerstwo Zdrowia: rozliczenia między oddziałami NFZ nie mogą narażać pacjentów

Autor: Metro, AK/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2009 20:43

Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę Mazowieckiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu NFZ, że ten nie ma prawa sugerować szpitalom, by nie przyjmowały chorych spoza województwa.

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że ubezpieczenie zdrowotne jest oparte na zasadach równego traktowania ubezpieczonych. Rozliczenia leczenia pacjentów między oddziałami NFZ to wewnętrzna sprawa Funduszu, która nie powinna dotykać pacjentów – podaje Metro.

Ministerstwo interweniowało u prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, by dyrektorzy podległych mu oddziałów nie dzielili w ten sposób pacjentów.

Jak już wcześniej podawaliśmy, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ poinformował o problemach z rozliczaniem leczących się w tym województwie pacjentów z: Łódzkiego, Podlaskiego i Podkarpackiego. Z danych MOW NFZ wynika, że Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ ma wobec niego zaległości z poprzednich miesięcy br. w wysokości około 1 mln zł, Podkarpacki OW NFZ - 866 tys. zł. Podlaski OW NFZ właśnie zapłacił wszystko, co winien był mazowieckiemu oddziałowi za leczenie "swoich" pacjentów od stycznia do sierpnia br. włącznie.

Wanda Pawłowicz, rzecznik MOW NFZ podkreśla, że informacja o trudnościach z rozliczeniami nie ma nic wspólnego z namawianiem mazowieckich szpitali do nieprzyjmowania pacjentów z regionów zalegających z płatnościami.

Rzecznik dodaje, że MOW NFZ sam ma poważne problemy: w przyszłorocznym budżecie oddziału zabraknie blisko 500 mln zł na świadczenia zdrowotne.

– Warto także przypomnieć, że z rezerwy podzielonej przez Centralę Funduszu w wysokości 516 mln zł Podkarpacki OW NFZ dostał 50 mln zł,  Podlaski 18 mln zł, a Łódzki 30 mln zł – dodaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Wanda Pawłowicz. – Mają zatem do dyspozycji środki na uregulowanie swoich zobowiązań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum