Ministerstwo Zdrowia: przedłużenie recepty bez wizyty u lekarza

Autor: RR, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2011 12:22

Po spotkaniu minister Ewy Kopacz z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem uzgodniono, że wydawanie recept na choroby przewlekłe odbywać się będzie na starych zasadach. To znaczy przewlekle chorzy nie będą musieli za każdym razem, gdy chcą przedłużyć receptę, odwiedzać lekarza.

Ministerstwo Zdrowia: przedłużenie recepty bez wizyty u lekarza

– Spotkanie odbyło się 30 marca. Była to odpowiedź na doniesienia, że przewlekle chorzy skarżą się, że przychodnie nagle odmawiają im wypisania recepty, zanim znów nie przyjdą do lekarza. Teraz bez potrzeby nie będą już musieli się fatygować – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik MZ.

Skargi, o których wspomina rzecznik, napływały po kontrolach przeprowadzonych przez niektóre oddziały NFZ. Zaczęły one rygorystycznie przestrzegać ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która mówi, że wystawienie recepty jest elementem wizyty lekarskiej i nie może odbyć się bez spotkania z pacjentem.

Na przykład na Mazowszu obowiązek przeprowadzenia badania podczas każdego przedłużania recept był sprawdzany od początku marca.

– Po kontrolach w ubiegłym roku okazało się, że lekarz wypisywał recepty dla pacjenta, który od dwóch lat nie żył. Jego rodzina przynosiła karteczki z prośbą o przedłużenie recepty i lekarz robił to bez sprawdzania. To nie była jednostkowa sytuacja – mówi Gazecie Wyborczej Wanda Pawłowicz, rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ, tłumacząc powody kontroli.

Kontrola zasadności wypisywania recept wykazała, że mazowiecki oddział stracił w zeszłym roku ponad 4 mln zł. Upomniano wszystkie przychodnie – publiczne i prywatne.

W reakcji prywatne przychodnie wysyłały listy do pacjentów, że bardzo im przykro, ale NFZ nie pozwala dłużej wypisywać lekarstw zaocznie – nawet jeśli chory zgłasza się po setne opakowanie tego samego leku, musi pokazać się lekarzowi.

Kontrole płatnika miały na celu sprawdzenie dokumentacji dotyczącej wypisywania leków refundowanych. Przy okazji ucierpieli pacjenci tracąc czas w kolejkach do lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum