Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2019 14:02

Aktualnie procedowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców, którego konsultacje trwały w ostatnim okresie, nie będzie obowiązywać od 01.01.2020 r. - podało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
Fot. Fotolia

Jak uzasadniło Ministerstwo Zdrowia decyzja o wycofaniu projektu rozporządzenia "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom świadczeniodawców, których dotyczy standard rachunku kosztów" i została podjęta "w celu zagwarantowania dodatkowego czasu na jego wdrożenie, w szczególności dostosowanie informatycznych systemów finansowo-księgowych".

Pragniemy poinformować, że aktualnie procedowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców, którego konsultacje trwały w ostatnim okresie, nie będzie obowiązywać od 01.01.2020 r., natomiast rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców (Dz.U. z 2015 r., poz. 1126) zostanie niezwłocznie uchylone - poinformowało ministerstwo.

Celem zarówno Ministra Zdrowia, jak i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji jest wdrożenie rozwiązań, które będą nie tylko gwarantować ich powszechne zastosowanie przez świadczeniodawców, ale również będą wnosić istotną wartość dodaną, przyczyniając się do optymalizacji procesów zarządczych i gospodarki finansowej.

W związku z powyższym Minister Zdrowia i Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rozpoczynają intensywne prace nad projektem docelowego kształtu rozporządzenia, które zostanie przekazane do konsultacji publicznych na początku II kwartału 2020 r.

Jesteśmy przekonani - zaznacza Ministerstwo Zdrowia w komunikacie - że dzięki temu rozwiązaniu i przesunięciu terminu wejścia w życie standardu rachunku kosztów osiągniemy dwa cele: po pierwsze wydłużymy czas potrzebny świadczeniodawcom na przygotowanie i wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie rachunku kosztów, po drugie wdrożymy standard w wersji oczekiwanej / docelowej, znacznie bardziej szczegółowej niż rozwiązania, nad którymi pracowaliśmy w ostatnich miesiącach, co przyczyni się do istotnego zwiększenia jakości procesów zarządzania finansami, w szczególności optymalizacji kosztów działalności przez świadczeniodawców.

Będzie to również istotna wartość dodana dla Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, gdyż wiarygodne, wystandaryzowane, kompletne i uporządkowane dane finansowe uzyskiwane od świadczeniodawców, będą mogły być wykorzystywane do procesu taryfikacji świadczeń opieki zdrowotnej, co w bezpośredni sposób przełoży się na adekwatne finansowanie świadczeń zdrowotnych w Polsce.

Jak dodało ministerstwo, Agencja obecnie prowadzi projekt ogólnopolskich szkoleń w zakresie standardu rachunku kosztów, a szczegółowe informacje nt. harmonogramu spotkań na rok 2020 znajduje się na stronie https://power.aotm.gov.pl/

 Treść komunikatu: www.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum