Ministerstwo Zdrowia o refundacji pomp insulinowych

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2010 10:45

Ciągle nie wiadomo, czy refundacją zostaną objęte pompy insulinowe dla osób do 26. roku życia.

W resorcie na razie liczą...

Od 2009 roku młodzi ludzie z cukrzycą insulinozależną, którzy nie ukończyli 18. roku życia, mają refundację pomp insulinowych. Ministerstwo Zdrowia obiecywało objęcie refundacją tych osób, gdy pełnoletność osiągną.

Czy refundacją zostaną objęte, nie wiadomo. Chodzi bowiem nie tylko o zestawy insulinowe, ale też o wpisanie na listę leków refundowanych analogów insulin długodziałających. Wielu młodych ludzi, którzy teraz używają pomp, nie będzie na nie stać, gdy ukończą 18. rok życia. Lista refundacyjna ma być ogłoszona w kwietniu.

– Na podstawie art. 31e ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) w dniu 10 lutego br. minister zdrowia wysłał pismo do Agencji Oceny Technologii Medycznych w sprawie rekomendacji dotyczącej rozszerzenia okresu finansowania wkłuć do pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży do 26. roku życia, pobierających naukę. Prezes AOTM ma 30 dni na wydanie przedmiotowej rekomendacji – wyjasnia portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia .

Po otrzymaniu odpowiedzi w sprawie rekomendacji minister zdrowia podejmie decyzję w sprawie nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r., dotyczącego świadczeń gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze (Dz. U. Nr 139, poz. 1141).

Diabetolodzy twierdzą, że leczenie cukrzycy insulinozależnej typu 1 przy zastosowaniu pomp insulinowych jest nowoczesną terapią, pozwalającą na łatwiejsze uzyskanie wyrównania glikemii u pacjentów. A ograniczenie epizodów hipo– i hiperglikemii u dzieci i młodzieży ma istotny wpływ na zmniejszenie liczby powikłań spowodowanych przez cukrzycę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum