Ministerstwo Zdrowia: balonikowanie wg starych zasad!

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2009 21:01

Minister zdrowia unieważniła zarządzenie prezesa NFZ, którym skreślił on balonikowanie, najskuteczniejszą metodę leczenia zawału, z listy świadczeń nielimitowanych - informuje Gazeta Wyborcza.

O swej decyzji Kopacz poinformowała na piątkowym (07.08) spotkaniu z kardiologami.

– Pani minister przychyliła się do opinii, że zarządzenie ogranicza dostęp do leczenia chorym – poinformował Krzysztof Suszek, szef biura prasy w Ministerstwie Zdrowia.

Zarządzenie prezesa NFZ wstrząsnęło środowiskiem kardiologów. Jacek Paszkiewicz tłumaczył, że musi szukać oszczędności oraz że kardiolodzy nadużywali balonikowania - robili je natychmiast także u pacjentów, którzy mogliby poczekać na zabieg. Lekarze zwrócili uwagę, że zarządzenie odbije się także na innych pacjentach, np. tych czekających na rozruszniki. Bo gdy limity na kardiologii wyczerpie balonikowanie, pozostali chorzy będą dłużej czekać w kolejce.

Krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii, prof. Grzegorz Opolski, nie krył zadowolenia z decyzji minister zdrowia. Jak informuje Gazeta, zespół pod jego kierunkiem opracował dla NFZ wskazówki, u jakich chorych robić balonikowanie natychmiast. Na tej podstawie Fundusz ma wydać kolejne zarządzenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum