Ministerstwa odżegnują się od projektu likwidacji opłaty uzdrowiskowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2019 07:30

W Sejmie 11 grudnia miało miejsce posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Uzdrowisk. Głównym celem spotkania była dyskusja nad propozycją zmian w opłacie uzdrowiskowej przedstawionej w ‘’Białej Księdze Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce".

Ministerstwa odżegnują się od projektu likwidacji opłaty uzdrowiskowej
Polanica Zdrój. Fot. Materiały prasowe Polska Grupa Uzdrowisk

Informacja ta bardzo zaniepokoiła włodarzy gmin uzdrowiskowych, bowiem gminy uzdrowiskowe mogłyby utracić dochody, które przeznaczają na realizacje specyficznych zadań uzdrowiskowych określonych w art. 46 ustawy uzdrowiskowej.

Z opłaty uzdrowiskowej pokrywane są koszty przeznaczone na budowę, remonty i utrzymanie promenad, deptaków, chodników, dróg, ulic, mostów, placów na obszarze uzdrowiska; terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych; zieleni gminnej i zadrzewień (parków uzdrowiskowych, obszarów zielonych).

Z tej opłaty finansuje się m.in. inwestycje w zakresie ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej, gospodarki wodociągowej, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku zaopatrzenia w energię elektryczną, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, promocji uzdrowiska, edukacji społecznej w odniesieniu do ochrony środowiska oraz ładu przestrzennego. 

Jak wynika z informacji prezydentów, burmistrzów, wójtów dochody z opłaty uzdrowiskowej nie wystarczają na pokrycie wszystkich zadań nałożonych na gminy uzdrowiskowe przez ustawodawcę tak więc pozbawienie gmin tej opłaty doprowadziłoby do likwidacji wielu uzdrowisk, bo z własnych dochodów gminy nie są w stanie realizować tak kosztownych zadań. 

Burmistrzowie i wójtowie wskazywali, że w lecznictwie uzdrowiskowym zatrudnionych jest ok. 16,5 tys. osób, a w usługach w tzw. otoczeniu uzdrowiskowym ponad 85 tys. osób. Wskazywali też, że taksa kuracyjna ustanowiona została na podstawie tzw. galicyjskiej ustawy uzdrowiskowej w 1891 r. Przetrwała okres międzywojnia i okres powojenny, a dzisiaj doskonale spełnia swoją rolę przyczyniając się do rozwoju uzdrowisk. Ma jasno określone przeznaczenie, bowiem środki uzyskane z tytułu tej opłaty idą wyłącznie na cele związane z utrzymaniem uzdrowiska. To wyraźnie odróżnia ją od opłaty miejscowej, gdzie dochody uzyskane z jej poboru mogą być przeznaczone na każdy cel. 

Przedstawiciele strony rządowej, obecni na spotkaniu zapewnili, że w żadnym z ministerstw nie są prowadzone prace mające na celu likwidację opłaty uzdrowiskowej.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum