Minister zdrowia wprowadził pełnomocnika do szpitala na Solcu

Autor: Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2021 11:36

Dr Ewa Więckowska została pełnomocnikiem szpitala na Solcu, który jest szpitalem patronackim dla Szpitala Południowego. Decyzja ma usprawnić jego współpracę z wojewodą.

Minister zdrowia wprowadził pełnomocnika do szpitala na Solcu
- Nie ma z mojej strony żadnej tolerancji dla braku woli współpracy z wojewodami - podkreślił minister zdrowia. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
  • To druga taka sytuacja w Mazowieckim po wprowadzeniu pełnomocnika w Radomiu
  • Szpital Południowy miał dostarczyć 300 miejsc - obecnie przebywa w nim 50 pacjentów
  • Pełnomocnikiem została dr  Ewa Więckowska, która przez 8 lat kierowała Szpitalem na Solcu

Niedzielski przypomniał, że wojewodowie są odpowiedzialni za wykonanie pracy związanej z poszerzaniem bazy łóżkowej i pilnowaniem, żeby był zapewniony personel medyczny w ramach skierowań i delegacji.

- Absolutnie nie ma z mojej strony żadnej tolerancji dla braku woli współpracy z wojewodami. Niestety mamy tutaj na Mazowszu drugi raz taką sytuację, bo przypomnę, że dwa tygodnie temu wprowadziliśmy pełnomocnika do szpitala w Radomiu ze względu na brak dobrej współpracy między wojewodą a właścicielami tego szpitala, którymi były władze miejskie, czyli prezydent Radomia - mówił minister zdrowia podczas konferencji prasowej w piątek (26 marca).

Wskazał, że niestety współpraca wojewody mazowieckiego z władzami Warszawy również nie układa się poprawnie.

- Mamy sytuację, że karetki mają problem ze znalezieniem miejsc dla pacjentów, więc sytuacja w Warszawie, w stolicy kraju jest krytyczna i ma największe znaczenie, dlatego brak takiej dobrej współpracy tutaj absolutnie nie będzie przeze mnie tolerowany - podkreślił Adam Niedzielski

Powód: nieudostępnianie miejsc w szpitalu tymczasowym

Poinformował, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zgłosił wniosek o wprowadzenie pełnomocnika do Szpitala na Solcu, który jest szpitalem patronackim dla Szpitala Południowego.

- Głównym powodem tego wniosku była sytuacja nieudostępniania miejsc pacjentom w szpitalu tymczasowym. Była deklaracja, że Szpital Południowy dostarczy Warszawie możliwość zaopiekowania się mniej więcej 300 pacjentami. W tej chwili ten szpital cały czas działa na poziomie mniej więcej opieki nad 50 pacjentami, a sytuacja jest krytyczna i musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że w najbliższych dniach ta sytuacja nie będzie się poprawiała, tylko będzie się pogarszała, bo zawsze odzwierciedlenie hospitalizacji pojawia się kilka dni czy nawet tydzień po zwiększonej liczbie zachorowań - wyjaśniał.

Dlatego minister zdrowia zwrócił się do wojewody mazowieckiego oraz do prezesa NFZ o wytypowanie kandydata, który będzie mógł pełnić rolę pełnomocnika.

- Bardzo się cieszę, że udało nam się znaleźć kandydaturę osoby - z jednej strony bardzo dobrze przygotowanej teoretycznie, ale również posiadającej ogromne doświadczenie zawodowe. To jest pani dr nauk medycznych Ewa Więckowska, która przez 8 lat kierowała Szpitalem na Solcu, ma ogromne doświadczenie, zna kadrę, zna też uwarunkowania warszawskiego systemu opieki zdrowotnej - podkreślał minister Niedzielski.

- Pani doktor jako lekarz specjalizujący się w chorobach płuc, a ponadto posiadający też wykształcenie na poziomie MBA, ma przygotowanie zarządcze profesjonalne i daje nadzieję, że problemy związane z uruchomieniem szpitala tymczasowego południowego w Warszawie zostaną bardzo szybko rozwiązane - podsumował szef MZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum