Minister zdrowia: szpitale powiatowe w sieci otrzymają średnio po 1 mln zł wsparcia

Autor: PAP, MZ/Rynek Zdrowia • • 10 września 2019 13:46

Dodatkowe 344 mln zł dostaną szpitale I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali - poinformował we wtorek (10 września) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pieniądze trafią do 373 placówek, co oznacza, że średnio każda z nich otrzyma około 1 mln zł.

Minister zdrowia: szpitale powiatowe w sieci otrzymają średnio po 1 mln zł wsparcia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowy projekt zmiany w planie finansowym NFZ zakłada, że szpitale sieciowe I i II stopnia otrzymają dodatkowe 344 mln zł.

Dodatkowe pieniądze przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych - szpitalach klinicznych i instytutach badawczych (są to np. kompleksowe zabiegi w zaćmie i jaskrze; podniesiona będzie także wycena kompleksowej opieki nad pacjentem w oddziale udarowym).

To trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń. Łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł - 9 proc. w skali roku.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia w komunikacie przekazanym mediom, zarządzenie zakłada wprowadzenie współczynnika korygującego 1,04 dla szpitali I stopnia oraz 1,03 dla szpitali II stopnia, co w istotny sposób powinno poprawić ich kondycję.

Zmiany zostaną wprowadzone ze skutkiem od 1 stycznia 2019 r., dzięki czemu podmioty otrzymają zastrzyk finansowy obejmujący ¾ rocznej wartości podwyżki wraz ze środkami na wrzesień.

Łączny wpływ tych zmian na plan finansowy NFZ to 344 mln zł. Ich sfinansowanie jest możliwe dzięki uruchomieniu drugiej transzy z 1,8 mld zł, które trafiły do NFZ z budżetu państwa. 

Przeciętny wzrost finansowania szpitali wyniesie ok. 1 mln zł w skali roku, w przypadku największych podmiotów będzie to prawie 3,4 mln zł, z kolei najmniejsze ze szpitali otrzymają po ok. 50 tys. zł. Łącznie podwyżka obejmie 373 szpitale. Najwięcej z nich - 41 podmiotów - mieści się w przedziale od 0,5 do 1 mln zł, w zakresie do 0,5 mln plasuje się 90 podmiotów, a w zakresie od 1 do 1,5 mln - 89 podmiotów - informuje MZ.

Wsparcie trafi do każdego województwa i do ośrodków o różnej wielkości. Jak podaje ministerstwo przykładowo - o ok. 2,3 mln zł wzrośnie ryczałt w warszawskim Szpitalu Wolskim i inowrocławskim Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka, a o ok. 1,1 mln Szpital nr 1 w Rzeszowie oraz Szpital w Krasnymstawie.

O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne - wyjaśnia ministerstwo.

Minister Szumowski przekonywał we wtorek, że przy wzrastających nakładach na ochronę zdrowia, szybszych niż nakazane w ustawie, kolejne lata przyniosą dalszą poprawę i wzrost wyceny świadczeń.

- Ta kadencja jest pod znakiem inwestowania w ludzi. I te ruchy, które myśmy robili, inwestując w ludzi, w kadry, to są ruchy, które były niezbędne do tego, żeby pacjent był bezpieczny. Gdyby nie te ruchy, to by tych kadr za jakiś czas w ogóle nie było. W tej chwili przyszedł czas na to, żeby więcej pieniędzy przeznaczyć na ryczałt - powiedział Szumowski.

Dodał, że ma nadzieję, że dyrektorzy z zadowoleniem przyjmą "milion plus". Dodatkowe 344 mln zł trafią do 373 podmiotów, co oznacza, że średnio każdy z nich otrzyma ok. 1 mln zł.

- Myślę, że patrząc z perspektywy kolejnych lat, 2020, 2021 roku, to naprawdę nie jest ostatnie słowo. Przy wzrastających nakładach - szybciej niż ustawa "6 procent" nakazuje - te kolejne lata przyniosą kolejne poprawy i kolejne wzrosty wycen - stwierdził minister.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze