Minister zdrowia spotka się z dyrektorami podkarpackich szpitali

Autor: PP/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2010 12:45

W czwartek, 27 stycznia do Ministerstwa Zdrowia zaproszono wszystkich dyrektorów szpitali na Podkarpaciu, którzy zgodnie nie podpisali kontraktów.

Co powie minister zdrowia dyrektorom podkarpackich szpitali?

– Do stolicy na rozmowy z minister Ewą Kopacz wybierają się wszyscy dyrektorzy. Nie zmieniamy stanowiska. Oczekujemy aneksów na lecznictwo szpitalne i psychiatrię, które nie będą mniejsze od tych z czerwca ubiegłego roku – informuje portal rynekzdrowia.pl Adam Krzysztoń, przewodniczący Komitetu Obrony Szpitali.

Komitet zapowiedział, że zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą. W ich ocenie pacjenci zamieszkujący ich województwo, są gorzej traktowani. Za przykład podają, średnią wysokość nakładów finansowych na pacjenta.

– W naszym regionie na pacjenta przypada 1230 złotych. To średnio 400 złotych mniej, niż na warszawiaka. W porównaniu ze średnią krajowa brakuje nam 180 złotych. Dlatego dyrektorzy nie podpiszą kontraktów, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione. Co więcej, na ratownictwo medyczne zostały zawarte umowy jedynie na styczeń i luty – wyjaśnia Krzystoń.

Dyrektorów popierają mieszkańcy Podkarpacia. Wysłali już oni do Kancelarii Prezydenta i Premiera kilka tysięcy listów, w który oczekują „jedynie zachowania konstytucyjnego prawa do równego traktowania wszystkich obywateli”. Akcję przygotował Komitet Obrony Szpitali, w skład którego wchodzi Marszałek Województwa Podkarpackiego tworzą samorządowcy i przedstawiciele placówek medycznych. Do pisania listów zachęcają plakaty i ogłoszenia w mediach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum