Minister zdrowia: podnosimy wyceny dla szpitali o 4 mld zł. "Budżet jest zdecydowanie większy"

Autor: MP • Źródło: PAP/Twitter/Rynek Zdrowia16 stycznia 2023 14:24

- Budżet dla szpitali w 2023 r. jest zdecydowanie większy. Wycena świadczeń rośnie, bo punktem odniesienia jest rok poprzedni. W wyniku tego zwiększenie nakładów robionych przez NFZ na szpitalnictwo będzie większe o 4 mld zł - wyliczał minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji dotyczącej zwiększonego finansowania nadwykonań w szpitalach.

Minister zdrowia: podnosimy wyceny dla szpitali o 4 mld zł. "Budżet  jest zdecydowanie większy"
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o finansowaniu nadwykonań w szpitalach Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • 16 grudnia Ministerstwo Zdrowia zorganizowało konferencję prasową szefa resortu Adama Niedzielskiego oraz prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka w sprawie zwiększonego finansowania nadwykonań w szpitalach
  • - W skali kraju na ten cel wydaliśmy 1 mld zł. Ale te środki wpłynęły też na wysokość tegorocznych kontraktów. Podnosimy wyceny dla szpitali w tym roku o 4 mld zł - wyliczał Adam Niedzielski
  • - Pan minister podjął decyzję, żeby wyjątkowo w tym roku uhonorować dodatkowym finansowaniem te szpitale, które w sposób szczególny włączyły się w spłatę długu zdrowotnego - tłumaczył Filip Nowak

Zwiększone finansowanie nadwykonań w szpitalach

- Te placówki, które stawiały na pacjentów, na odbudowę ich zdrowia otrzymały większe finansowanie - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie poniedziałkowej konferencji dotyczącej zwiększonego finansowania nadwykonań w szpitalach. 

Konferencję zorganizowano w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Trzciance (woj. wielkopolskie) i tę placówkę szef resortu przedstawiał "jako przykład podmiotu, który skorzystał z dodatkowych środków, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał za nadwykonania". 

- W skali kraju na ten cel wydaliśmy 1 mld zł - wyliczał minister. - Ale te środki wpłynęły też na wysokość tegorocznych kontraktów. Podnosimy wyceny dla szpitali w tym roku o 4 mld zł. Jak więc widać, nakłady na ochronę zdrowia systematycznie rosną - podkreślał.

"Budżet dla szpitali w 2023 r. jest zdecydowanie większy"

Wśród rozwiązań, z których skorzystała placówka z Trzcianki, Niedzielski wymienił m.in. mechanizm dla szpitali, u których wzrost wartości kontraktów, po dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16 proc., i instrument finansowania nadwykonań.

- W tym roku zdecydowaliśmy się premiować szpitale, które zrealizowały więcej usług, świadczeń medycznych niż przewiduje to zawarty kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jesteśmy w szczególnym okresie odbudowy zdrowia publicznego, w postpandemicznej erze - wskazał.

Niedzielski stwierdził, że budżet dla szpitali w 2023 r. jest zdecydowanie większy.

- Wycena świadczeń rośnie, bo punktem odniesienia jest rok poprzedni. W wyniku tego zwiększenie nakładów robionych przez NFZ na szpitalnictwo będzie większe o 4 mld zł - powiedział.

- Można powiedzieć, że operacja sfinansowania nadwykonań w skali roku 2022 i 2023 to w skali Polski ponad 5 mld zł - dodał.

"Kto włączył się i podjął wytężoną pracę w tym roku, skorzysta również w przyszłym roku"

Prezes NFZ Filip Nowak podkreślił, że "Wielkopolska jest tym województwem, w którym w sposób szczególny udało się spłacić ten dług zdrowotny czy też wziąć udział w poprawie zdrowia mieszkańców".

- Chcę także podkreślić, że to nie jest normalna i naturalna sprawa, że płacimy więcej niż wynosi ryczałt. Zasady funkcjonowania ryczałtu są jasne. Natomiast po wielu konsultacjach ze środowiskiem medycznym i wsłuchując się w głos pacjentów, ekspertów, pan minister podjął decyzję, żeby wyjątkowo w tym roku uhonorować dodatkowym finansowaniem te szpitale, które w sposób szczególny włączyły się w spłatę długu zdrowotnego - tłumaczył prezes NFZ.

- Najważniejsze i najistotniejsze jest też to, że kto włączył się i podjął tę wytężoną pracę w tym roku, skorzysta również w przyszłym roku od samego początku - nie musi się zastanawiać, czy będzie zwiększony ryczałt na rok następny, czy nie, tylko to jest już zagwarantowane o tę kwotę, jeśli chodzi o liczbę punktów, bo rozliczamy się przy pomocy punktów z NFZ - zaznaczył Nowak.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum