Minister zdrowia: pieniądze dla ratowników są i mają być wypłacone

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2018 18:31

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że NFZ przekazał środki na podwyżki dla ratowników. Sam zaś deklaruje, że właśnie przygotowuje rozporządzenie, które będzie zobowiązywało dyrektorów do ich wypłaty.

Fot. PTWP

- Jestem po rozmowie z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną, który zapewnił, że pieniądze na podwyżki dla ratowników zostały przekazane dyrektorom przez Fundusz, zwiększając wyceny świadczeń - mówi Łukasz Szumowski.

Dodaje, że sam jest zaskoczony i nie rozumie, czemu te pieniądze nie zostały wypłacone. - Niestety docierają do nas informacje, że podobne problemy mają pielęgniarki. Dlatego przygotowujemy akt prawny zobowiązujący do wypłaty podwyżek, a jeżeli to nie poskutkuje jesteśmy gotowi na współpracę z inspekcją pracy, by je wyegzekwować - powiedział minister zdrowia.

To odpowiedź ministra na zapowiedź strajku, którym grożą ratownicy. W związku z m.in  nie realizowaniem wypłat dodatku zgodnie z porozumieniem dla ZRM.

Przypomnijmy, że Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych (KPRM) w poniedziałek (5 marca) w piśmie do ministra zdrowia stwierdził, że strona rządowa nie wywiązała się w żadnym punkcie z zawartego 18 lipca ub.r. porozumienia. W związku z brakiem działań rządu KPRM zapowiedział działania przygotowujące akcję strajkową.

Jak pisze KPRM, mimo czasu, który upłynął oraz zaufania ze strony ratowników, strona rządowa nie wywiązała się w żadnym punkcie z zawartego porozumienia. KPRM wymienia m.in.:

- brak nowelizacji ustawy o PRM (zarówno małej, jak i dużej) i ciągłe jej odkładanie w czasie;
- brak planu na podniesienie rangi zawodu i zarobków ratowników medycznych;
- nierealizowanie wypłat dodatku zgodnie z porozumieniem dla ZRM;
- brak informacji o akcie prawnym regulującym wypłatę dodatku dla ratowników spoza ZRM.

"Na informację ze strony rządowej dotyczącą podjętych działań mających na celu dotrzymanie ustaleń porozumienia zawartego w dniu 18.07.2017 r. oczekujemy do dnia 16.03.2018 r. Po upływie powyższego terminu rozpoczniemy akcję strajkową" - zapowiadali ratownicy.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum