Minister zdrowia o szpitalnych ryczałtach w czasach koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2020 18:13

Minister zdrowia Adam Niedzielski w środę (16 września) w trakcie posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia odniósł się, między innymi do rozliczania ryczałtów szpitali, które w wyniku epidemii zwiesiły wykonywanie pewnych świadczeń.

Minister zdrowia o szpitalnych ryczałtach w czasach koronawirusa
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Szef resortu zdrowia przytoczył statystyki mówiące o tym, że w ciągu pierwszy siedmiu miesięcy roku realizacja ryczałtu średnio wynosiła 80 proc. Wyliczył, że w styczniu szpitale wykonały 104 proc. ryczałtu, w lutym prawie 106 proc., potem nastąpił spadek do 80 proc. w marcu, w kwietniu najgłębszy - do 45 proc., a potem stopniowe odbicie: 63 proc. w maju, 78 proc. w czerwcu, a 85 proc. w lipcu.

Niedzielski ocenił, że szpitale są w stanie nadgonić te świadczenia. Dano im na to czas do końca połowy przyszłego roku. - Nie twierdziłem, że to jest do nadgonienia w ciągu dwóch miesięcy, czy do końca roku, tylko - tak jak powiedziałem - będziemy dawali szansę wykonania tego w ciągu pół roku, czyli do końca czerwca 2021 roku - wyjaśnił i zaznaczył, że placówki są w stanie nadrobić w ciągu pół roku 10-15 proc. rocznego ryczałtu

- To nie wydaje się wyzwaniem, biorąc pod uwagę, że systematycznie w ciągu miesięcy poprzedzających epidemię stopień realizacji był przewyższający te 100 proc. o mniej więcej od 3-5 proc. - zaznaczył. Podkreślił jednak, że sytuacja, jeśli chodzi o realizację świadczeń wygląda różnie w różnych szpitalach.

Czytaj także: Niedzielski o walce z koronawirusem: mieliśmy załamanie liczby świadczeń, ale odbudowujemy je

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum