Minister zdrowia o sytuacji podwyżkowej w POZ. "Wynagrodzenia należą raczej do wyższych w sektorze"

Autor: JKB • Źródło: Rynek Zdrowia12 sierpnia 2022 13:29

- W zeszłym roku jedynie 20-30 procent POZ-ów zgłaszało wniosek o wzrost minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że te wynagrodzenia w POZ-ach należą raczej do wyższych w sektorze - powiedział Adam Niedzielski odnosząc się do naszego pytania o sytuację podwyżkową. Dodał, że "pracownicy szpitali często wskazują, że jest pewnego rodzaju wysysanie kadry szpitali do POZ-ów, więc musimy pilnować tej równowagi. Ta równowaga jest pilnowania poprzez analizę AOTMiT i my opieramy się nie na deklaracjach, ale na konkretnych danych"

Minister zdrowia o sytuacji podwyżkowej w POZ. "Wynagrodzenia należą raczej do wyższych w sektorze"
Minister zdrowia odniósł się do sprawy wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Podczas konferencji prasowej zapytaliśmy ministra zdrowia o podwyżki w ochronie zdrowia i o to czy zwiększy się pula na wynagrodzenia
  • NFZ zapowiedział dołożenie 350 mln złotych do ponad 9 mld już przyznanych, ale samorządy alarmują, że to wciąż suma niewystarczająca
  • - Nie znam sytuacji, w której ktoś by powiedział, że wystarczy pieniędzy, bo zawsze jest za ich za mało - powiedział minister w odpowiedzi na nasze pytanie
  • Odniósł się też do sytuacji podwyżkowej w POZ. - Wynagrodzenia w POZ-ach należą raczej do wyższych w sektorze- stwierdził 

Czy wystarczy pieniędzy na podwyżki?

Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie konferencji 12 sierpnia odpowiedział na pytania dotyczące podwyżek w ochronie zdrowia oraz o sytuacjach POZ. 

Szef resortu zdrowia odniósł się do kwestii obiecanych dodatkowych 350 mln złotych na podwyżki wynagrodzeń i obaw samorządów, że i tych dodatkowych funduszy nie wystarczy na pokrycie kosztów.

- Nie znam sytuacji, w której ktoś by powiedział, że wystarczy pieniędzy, bo zawsze jest za mało. Chodzi o to, żeby przekazywanie tych środków odbywało się w sposób cywilizowany, obudowany warunkami, żeby pacjenci korzystali z tych środków. Rzeczywiście w zeszłym tygodniu razem z NFZ podjęliśmy decyzję o wygospodarowaniu takiej puli, która ma zwiększyć wartość ryczałtu o 2 punkty procentowe. To jest konkretnie 350 milionów w skali kraju, to oczywiście trafi do tych szpitali, które mają większy udział ryczałtu niż tej części kontraktowej i są to przede wszystkim szpitale powiatowe - powiedział.

I dodał: "Wiem, że wokół finansowania podwyżek powstało i jest generowane zamieszanie polityczne, ale my tę sytuację analizujemy i jeżeli ktoś pokazuje mi informację, że zebrał deklaracje z podmiotów, ile chcieliby pieniędzy otrzymać, to można się spodziewać, że będą to ogromne środki. My będziemy obserwowali sprawozdania finansowe. Myślę, że taka perspektywa dwóch, trzech miesięcy na obserwowanie tych sprawozdań jest perspektywą, która pozwoli realne decyzje podejmować, a nie decyzje oparte na deklaracjach".

Minister zdrowia zapowiedział także perspektywę zwiększenia wycen w przypadku oddziałów internistycznych i wskazał prowadzone działania w tym kierunku.

- Nie mniej jednak, chcę powiedzieć, że jeszcze przyglądamy się w taki szczególny sposób wycenie oddziałów internistycznych. Zleciłem AOTMiT zwiększenie tej wyceny i przeanalizowania, na ile bieżąca wycena przystaje do warunków, które mamy. Jeżeli ta wycena pojawiłaby się w stosunkowo krótkim czasie, to będziemy chcieli w zakresie internistycznym ją podnieść - podkreślił.

Wynagrodzenia w POZ-ach

Szef MZ odniósł się także do pytania na temat możliwych spotkań z przedstawicielami Podstawowej Opieki Zdrowotnej, którzy również alarmują o problemach z wypłaceniem ustawowych podwyżek.

- Jeżeli chodzi o POZ-y, to warto tutaj powiedzieć, że w zeszłym roku jedynie dwadzieścia kilka czy trzydzieści proc. POZ-ów zgłaszało wniosek o wzrost minimalnego wynagrodzenia, co oznacza bardzo klarownie, że te wynagrodzenia w POZ-ach należą raczej do wyższych w sektorze - podał.

Powiedział także, że "pracownicy szpitali często wskazują, że jest pewnego rodzaju wysysanie kadry szpitali do POZ-ów, więc musimy pilnować tej równowagi. Ta równowaga jest pilnowania poprzez analizę AOTMiT i my opieramy się nie na deklaracjach, ale na konkretnych danych".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum