Dodatki covidowe dla diagnostów i sanitariuszy? Minister zdrowia ucina: "Nie będzie zmian"

Autorzy: PAP; oprac. JPP • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia20 listopada 2021 08:11

Dodatek covidowy. Wciąż duże kontrowersje budzą zasady wypłacania tych świadczeń. O przyznanie dodatków apelują te grupy zawodowe, które obecnie ich nie utrzymują, a w walkę z pandemią są zaangażowane, w tym diagności czy personel pomocniczy. O zmiany w dodatkach covidowych był pytany w wywiadzie dla PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodatki covidowe wypłacane są za pracę przy zakażonych koronawirusem Fot. Shutterstock
  • O zmiany w dodatkach covidowych był pytany w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Wątpliwości wciąż budzą zasady wypłacania tych świadczeń. O dodatki apelująm.in. te grupy zawodowe, które dodatków obecnie nie utrzymują, a w walkę z pandemią są zaangażowane, w tym diagności
  • - Nie planujemy dalszych zmian – ucina dyskusję w tym zakresie minister zdrowia. - Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 - tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego – dodaje.

Sprawdź: Zwolnienie lekarskie na nową chorobę. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć L4

Minister zdrowia o dodatkach covidowych. "Nie będzie zmian"

O zmiany w dodatkach covidowych był pytany w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy świadczenia otrzymają dodatkowe grupy zawodowe, w tym diagności laboratoryjni?

-  Nie planujemy dalszych zmian – uciął spekulacje Niedzielski. Przypomniał, że od 1 listopada zmieniły się zasady rozliczania dodatków.

- Zdecydowaliśmy, że od 1 listopada personel medyczny otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Nowe zasady są jednolite w skali kraju i obowiązują na oddziałach placówek medycznych, które zapewniają łóżka dla osób z COVID-19 - tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego - tłumaczy.

I dodaje: To jest niezwykle racjonalne podejście, ponieważ wcześniej, gdy nie było proporcjonalności zgłaszane do pełnej kwoty dodatków były osoby, które z pacjentem z COVID-19 przepracowały nawet i kilka minut w miesiącu.

Sprawdź: Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Dodatki covidowe. Co się zmieniło?

O nowych zasadach rozliczania dodatków covidowych dla medyków NFZ poinformował 4 listopada.

- Od 1 listopada personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 - przekazał Fundusz.

Nowy system ma być oznaczać czytelniejsze reguły przyznawania dodatków dla placówek medycznych. Jak przypomina NFZ, do tej pory Fundusz wypłacił już ponad 8,2 miliarda złotych na dodatki covidowe dla pracowników medycznych i niemedycznych.

Dodajmy, że dodatek covidowy wynosi 100 proc. wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy osoby, która (kryteria muszą być spełnione łącznie):

  • wykonuje zawód medyczny,
  • uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych
  • i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
  • pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł.

Sprawdź: Nowa tabela płac w ochronie zdrowia. Podwyżki dla pielęgniarek, lekarzy, ratowników

Wynagrodzenie pielęgniarek mocno w górę. Dwie podwyżki dla dwóch grup

Znaczne podwyżki dla opiekunów medycznych. Jest nowy współczynnik najniższego wynagrodzenia

Posłowie zdecydowali o dodatkach dla ratowników LPR oraz SOR, urazówek i izb przyjęć

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum