Minister polityki społecznej zwróciła się o cykliczne kontrole placówek całodobowej opieki

Autor: MRPIPS/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2019 14:30

Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowała apel do wojewodów w sprawie cyklicznych działań kontrolnych i nadzorczych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Minister polityki społecznej zwróciła się o cykliczne kontrole placówek całodobowej opieki
Minister Elżbieta Rafalska podkreśla, że najważniejsze jest, aby osoby, które przebywają w tego typu placówkach były pod właściwą opieką, miały zapewnione adekwatne do potrzeb usługi oraz by czuły się bezpieczne. Fot. ArchiwumFot. Archiwum

Minister apeluje także o każdorazowe podejmowanie przez inspektorów czynności kontrolnych, gdy zachodzi jakiekolwiek podejrzenie prowadzenia działalności w zakresie całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku w sytuacji, w której formalnie zarejestrowana działalność ma inny charakter.

''Proszę o szybką reakcję i nie lekceważenie żadnych sygnałów dotyczących nieprawidłowości w tych placówkach, pochodzących z listów, zgłoszeń ustnych czy doniesień medialnych. Tylko właściwe i szybkie reagowanie na przejawy omijania wymogów ustawowych pozwoli na wyeliminowanie z tej sfery działalności podmiotów nieuczciwych, dla których priorytetem jest zysk, a nie człowiek'' - czytamy w apelu. 

Minister podkreśla, że najważniejsze jest, aby osoby, które przebywają w tego typu placówkach były pod właściwą opieką, miały zapewnione adekwatne do potrzeb usługi oraz by czuły się bezpieczne.

Więcej: www.gov.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum