PAP/Rynek Zdrowia | 26-06-2015 15:28

Minister Zembala zapowiada zmiany w pakiecie onkologicznym i rezydentury dla geriatrów

Zmiany w zasadach funkcjonowania pakietu onkologicznego i uruchomienie dodatkowych rezydentur dla lekarzy geriatrów zapowiedział w piątek (26 czerwca) minister zdrowia Marian Zembala po spotkaniu z Naczelną Radą Lekarską.

Minister zapowiada zmiany w pakiecie onkologicznym, Fot. mat. Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Onkologii

Prof. Zembala uczestniczył w Warszawie w posiedzeniu Naczelnej Rady Lekarskiej, rozmawiał m.in. z jej prezesem Maciejem Hamankiewiczem.

Jak podkreśla NRL, ostatnie posiedzenie Rady, w którym uczestniczył minister zdrowia, miało miejsce 16 grudnia 2011 roku.

Na spotkaniu z dziennikarzami Zembala poinformował, że w październiku w Białymstoku, Poznaniu i Krakowie zostaną uruchomione - w ramach tzw. krótkiej ścieżki - rezydentury dla lekarzy internistów, którzy chcieliby uzyskać specjalizację w zakresie geriatrii. Ma to być odpowiedź na wskaźniki demograficzne mówiące o starzeniu się polskiego społeczeństwa.

Maciej Hamankiewicz poinformował z kolei, że minister zapowiedział pilne zmiany w funkcjonowaniu pakietu onkologicznego. Mają one dotyczyć m.in. uproszczenia procedur związanych z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Podkreślił, że nie jest to możliwe do zrobienia "od ręki", gdyż zapis o karcie znajduje się w ustawie i wymaga jej nowelizacji. Zaznaczył jednak, że stosowny projekt może wpłynąć do Sejmu jeszcze przed przerwą wakacyjną.

Więcej o spotkaniu - niebawem.