Minister Zdrowia chce wyjaśnień od prezesa NFZ ws. EuroMedic

Autor: MZ, Wprost/Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2014 10:27

W związku z informacjami zawartymi w artykule tygodnika Wprost, który dotyczył sprawy szpitala EuroMedic z Katowic, minister zdrowia zobowiązał p.o. prezesa NFZ Marcina Pakulskiego do złożenia wyjaśnień.

Chodzi o prywatny szpital EuroMedic z Katowic, który w 2012 r. i 2013 r.  dostał kontrakt ze śląskiego NFZ na ponad 40 mln zł.

EuroMedic specjalizuje się w prostych i wysoko opłacanych przez NFZ procedurach medycznych, jak leczenie żylaków, zaćmy, czy w prostej kardiochirurgii. 

Z informacji Wprost wynika, że kontrola CBA i wewnętrzna kontrola Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przeprowadzane w 2012 i 2013 r. wskazują na "skrajną patologię w wydawaniu publicznych pieniędzy". 

Jak miało ustalić CBA wbrew regułom śląski NFZ nie sprawdził, jak nowy podmiot, czyli EuroMedic, jest przygotowany do przyjmowania pacjentów, wszelkie kontrole w lecznicy miały mieć niemal fikcyjny charakter.  Tygodnik przypomina, że w tym czasie wiceszefem śląskiego NFZ był Marcin Pakulski.

Jak podaje tygodnik, za konkurs, w którego wyniku EuroMedic dostał kontrakt, odpowiadały te same osoby, które decydowały o późniejszych kontrolach. CBA wytyka, że Pakulski, kierujący dziś Centralą NFZ, wykazał się brakiem nadzoru nad kontrolami. A na dodatek jako wiceszef śląskiego NFZ podpisał jedno z wystąpień pokontrolnych, w którym mowa była o tym, że w EuroMedic wszystko jest prawidłowo.

Liczba nieprawidłowości, jakie CBA, a potem kontrolerzy ze śląskiego NFZ wykryli w EuroMedic, wskazuje m.in na to, że szpital nie miał sprzętu, którego posiadanie deklarował w konkursie, nie przeprowadzano przeglądów urządzeń, nie zapewniano pacjentom zapowiadanej opieki lekarskiej, w szpitalu nie było izby przyjęć - pisze Wprost.

Śląski NFZ oraz CBA niezależnie od siebie powiadomiły o sprawie prokuraturę. Powiadomiły, choć szefostwo kliniki próbowało zarzucać nierzetelność i tendencyjność kontroli przeprowadzonej przez CBA.  

Jak informuje Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia kontrole resortu w Śląskim Oddziale NFZ oraz w szpitalu Euromedic zostały wszczęte 4 lutego tego roku. Wyniki zostaną przekazane p.o. prezesa NFZ Marcinowi Pakulskiemu oraz nowej p.o. dyrektora Śląskiego oddziału NFZ Barbarze Bulanowskiej.


 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum