×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister Zdrowia: ceny wyrobów medycznych ustala rynek, a nie urzędnicy. Różnice znaczące

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia13 lutego 2023 16:00

W dwóch opublikowanych dziś - 13 lutego -  komunikatach minister zdrowia odniósł się do cen wyrobów medycznych na zlecenie.  Ponadto obowiązują okresy użytkowania i limity cen naprawy takich wyrobów określone w rozporządzeniu nowelizującym.

Minister Zdrowia: ceny wyrobów medycznych ustala rynek, a nie urzędnicy. Różnice znaczące
Wyroby medyczne na zlecenie. Ich ceny mogą się znacznie różnić. Fot. Shutterstock
  • Ceny wyrobów na zlecenie podlegają regułom wolnego rynku i polityki marketingowej podmiotów gospodarczych
  • W związku z tym mogą się znaczenie różnić między sklepami z wyrobami medycznymi lub aptekami
  • Ani Minister Zdrowia, ani NFZ nie negocjuje cen wyrobów medycznych na zlecenie, ani nie ma narzędzi, aby wpływać na ich wysokość - zakomunikował resort zdrowia

Ceny wyrobów medycznych na zlecenie

W opublikowanych dziś komunikatach Minister Zdrowia przypomniał, że , że w przypadku zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, przysługujące świadczeniobiorcy na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie nie obowiązują urzędowe ceny zbytu.

- Ceny wyrobów na zlecenie podlegają regułom wolnego rynku i polityki marketingowej podmiotów gospodarczych, w związku z tym mogą się znaczenie różnić między sklepami z wyrobami medycznymi lub aptekami. Ani Minister Zdrowia, ani NFZ nie negocjuje cen wyrobów medycznych na zlecenie, ani nie ma narzędzi, aby wpływać na ich wysokość - przypomniało ministerstwo.

Co za tym idzie, to od świadczeniobiorcy zależy wybór miejsca zaopatrzenia w wyrób medyczny, przy czym apteka lub sklep z wyrobami medycznymi musi mieć podpisaną umowę z NFZ.

- Na ten moment, zgodnie z Zarządzeniem Nr 26/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko realizacja zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie może być realizowana drogą wysyłkową, a więc istnieje możliwość zaopatrzenia w wyroby w internetowych aptekach lub sklepach medycznych, które podpisały umowę z NFZ - dodaje resort zdrowia.

Minister Zdrowia w osobnym komunikacie przypomniał też, że do okresu użytkowania i limitu cen naprawy wyrobu medycznego, który został wydany przed dniem wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia (tj. 1 stycznia 2023 r.) oraz jest użytkowany po tym dniu, stosuje się okresy użytkowania i limity cen naprawy określone w rozporządzeniu nowelizującym. Mowa o rozporządzeniu z dnia 27 października 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze