Minister Szumowski: planujemy kolejne spotkania z fizjoterapeutami i dyrektorami NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2019 12:27

Planujemy kolejne spotkania z fizjoterapeutami i diagnostami oraz z dyrektorami NFZ, by omawiać dalej sytuację w poszczególnych placówkach. Do końca roku liczymy na to, że większość placówek ureguluje swój stosunek pracy z tymi grupami medycznymi - poinformował w środę (23 października) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski: planujemy kolejne spotkania z fizjoterapeutami i dyrektorami NFZ
Minister zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. archiwum/MZ

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w środę minister zdrowia kolejny raz spotkał się z przedstawicielami związków fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Prowadzą oni od 23 września strajk z powodu niewywiązania się - jak twierdzą - resortu ze złożonych im obietnic.

Domagają się - oprócz podwyżki płac o 1200 zł netto - bezpłatnych szkoleń, adekwatnej wyceny świadczeń, szybkiego dostępu pacjenta do fizjoterapeuty i braku limitów na badania laboratoryjne oraz poprawy wynagrodzeń i warunków pracy dla innych zawodów medycznych.

W wypowiedzi dla mediów uczestniczący w spotkaniu minister zdrowia powtórzył, że po weryfikacji porozumień, które trwają już kilka tygodni, wynika, że podwyżki dla tej grupy zawodowej wyniosły średnio 370 zł.

- Cała akcja, która trwa już od lata, może trochę wcześniej, i przyniosła taki efekt, że gros podmiotów dała podwyżki. Średnio wynoszą one 370 zł. To jest pozytywny efekt - powiedział Szumowski.

Minister dodał także, że liczy na to, że do końca roku większość placówek (blisko 90 proc.) ureguluje swój stosunek pracy z tymi grupami zawodowymi.

- Koledzy przeglądają listy, gdzie odbyły się lub nie odbyły spotkania. Chcemy zderzyć listę, którą mamy od dyrektorów szpitali z listą, którą mają związki zawodowe, bo, jak wiemy, jest ich bardzo dużo, około 400. Chcemy przejść punkt po punkcie każdy podmiot, czy nie ma jakichś niezgodności. Chcemy mieć realną wizję, a nie tylko urzędniczą - dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum