Minister Radziwiłł: przekroczono granicę, która nigdy nie była przekraczana

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2016 10:59

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonuje, że proponowanie dziś większej podwyżki niż 250 zł dla strajkujących pielęgniarek zagraża utratą płynności finansowej przez Centrum Zdrowia Dziecka. Minister apeluje o rozwagę i odpowiedzialność pielęgniarek.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Fot. PTWP

Podczas środowej (8 czerwca) sejmowej debaty o sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) minister zdrowia powiedział, że pierwszy raz mamy w Polsce taki przypadek, że pielęgniarki odchodzą od łóżek pacjentów.

- Przekroczono granice, która do tej pory nie była przekraczana. Boję się co będzie dalej. Pielęgniarki mają prawo domagać się swoich praw, ale granicą strajku jest bezpieczeństwo zdrowia i życia chorych. W zawodach medycznych pierwszym prawem jest dbanie o dobro pacjenta - przekonywał Konstanty Radziwiłł

Minister mówił, że pielęgniarki odrzuciły dotychczasowe propozycje dyrekcji. W ciągu kolejnych dni pojawia się pakiet nowych postulatów. - W CZD wysokości pensji są bardzo różne. Młodsze pielęgniarki zarabiają mniej niż w innych szpitalach, ale starsze więcej. Wynagrodzenie średnie wynosi ponad 4 tys. zł ( brutto). Tylko 6 proc. pielęgniarek zarabia poniżej 3 tys. zł (brutto), 17 proc. zarabia powyżej 6 tys. zł (brutto) - powtórzył.

Radziwiłł przekonywał, że dzisiaj próba wynegocjowania większej podwyżki niż proponowane 250 zł grozi utratą płynności przez Centrum. Jak mówił, równowaga która została uzyskana po zeszłorocznych negocjacjach między pielęgniarkami a resortem zdrowia została naruszona przez pielęgniarki, chociaż rząd wywiązuje się ze swoich zobowiązań. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum