Minister Niedzielski o części szpitali: albo zmienią się i dokonają skoku, albo będą skazane na niebyt

Autor: oprac. PG • Źródło: Wirtualna Polska, Rynek Zdrowia21 maja 2021 09:45

Każdy będzie partycypował w służbie zdrowia tak samo w odniesieniu do realnych zarobków - mówi w najnowszym wywiadzie Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski o części szpitali: albo zmienią się i dokonają skoku, albo będą skazane na niebyt
- Każdy będzie partycypował w służbie zdrowia tak samo w odniesieniu do realnych zarobków. Wszystko w duchu "fair-play". W końcu - powiedział Adam Niedzielski. Fot. Archiwum
  • Minister zdrowia w wywiadzie dla Wirtualnej Polski pytany był m.in. o zmiany w składce zdrowotnej
  • Odniósł się też do zmian jakie czekają szpitale, które są "na szarym końcu, jeśli chodzi o jakość usług"
  • Szef MZ pytany był także, jak będzie wyglądało znoszenie obostrzeń w ciągu najbliższych kilku miesięcy

- Nie mam wątpliwości, że zaprezentowane rozwiązania (czyli koniec z odliczaniem składki zdrowotnej od podatku, ale przy zwiększonej kwocie wolnej i koniec z ryczałtem składki zdrowotnej w przypadku przedsiębiorców - red.) budują realny solidaryzm społeczny w Polsce - mówił minister zdrowia odnosząc się do pytania o to, czy jest w nim zrozumienie dla tych, którzy najwięcej stracą na nowej składce.

- A sytuacja, w której ktoś zarabiający w ramach samozatrudnienia po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie płaci tyle samo składki zdrowotnej, ile osoba zarabiająca kilka tysięcy złotych, powinna rodzić zrozumienie? Czy sytuacja, gdy osoba na umowie o pracę jest o wiele mocniej obciążona składką zdrowotną niż lepiej zarabiająca osoba na innej formie zatrudnienia? - ripostował szef resortu zdrowia.

Na stwierdzenie dziennikarza, że "minister zdrowia ze swojej pensji tak samo będzie się dokładał", Niedzielski zareagował: - Tak. A dlaczego miałoby być inaczej? Czy minister, czy menadżer, czy lekarz, czy adwokat lub ktokolwiek dobrze zarabiający, każdy będzie partycypował w służbie zdrowia tak samo w odniesieniu do realnych zarobków. Wszystko w duchu "fair-play". W końcu.

O szpitalach: Albo będą się zmieniać i dokonają skoku, albo będą skazane na niebyt

W wywiadzie Niedzielski mówił też, że "o wiele ważniejsze w tym momencie jest to, jak wydać dodatkowe środki, a nie skąd one pochodzą". Tłumaczył, że teraz to jest temat dla Ministerstwa Finansów, to ten resort opracowuje szczegóły techniczne zmian podatkowych i składkowych.

Na pytanie dziennikarza, czy zmiany mają być sprawdzianem dla szpitali, "które w Polsce są umieralniami, bo ze względu na braki kadr i sprzętu już dawno przestały realizować swoje podstawowe zadania?", minister odpowiedział:

- Ci, którzy są na szarym końcu, jeżeli chodzi o jakość usług, będą musieli konkurować z o wiele silniejszymi placówkami. Z takimi, które mają więcej środków, które mogą przyjąć więcej pacjentów. Albo będą się zmieniać i dokonają skoku, albo będą skazane na niebyt.

Odnosząc się natomiast do powstania Agencji Rozwoju Szpitali mówił, że to ma być sposób na uporządkowanie szpitalnictwa i na likwidację luki - "w tym luki kompetencyjnej wśród kadry zarządzającej".

- Agencja ma się również skupić na restrukturyzacji szpitali - dodał.

Co dalej z obostrzeniami?

Minister Niedzielski powiedział jak mogą wyglądać zmiany obostrzeń po 5 czerwca.

- Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to po 5 czerwca będziemy przywracać aktywność wszędzie tam, gdzie jest jeszcze ograniczona. Kierunek jest jeden, o ile nie będzie złych sygnałów dotyczących zakażeń, to kolejne kroki w luzowaniu są coraz bliżej. Jednego tylko nie ruszymy. Maseczki zostaną obowiązkowe wewnątrz tzw. w przestrzeniach wspólnych i wszędzie tam, gdzie nie można zachować dystansu - powiedział w wywiadzie.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum