Minister Kwieciński: 520 zł oszczędności miesięcznie to duże wsparcie dla niepełnosprawnych

Autor: Łukasz Pawłowski - PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2018 16:56

Projekt mający gwarantować ok. 520 zł oszczędności miesięcznie, poprzez zniesienie limitów wydatków na rehabilitację i wyroby medyczne, to znaczące i konkretne wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin - ocenił w rozmowie z PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W ocenie ministra to liczące się oszczędności Fot. Archiwum

- Premier Morawiecki zlecił przygotowanie projektu ustawy gwarantującej pomoc osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich rodzinom, obejmującego wsparcie na rehabilitację, na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i zakup różnego rodzaju środków jak cewniki, pieluchomajtki, protezy, soczewki, kołnierze, gorsety czy specjalne wózki. W sumie jest około 100 artykułów, które są na co dzień potrzebne osobom niepełnosprawnym - mówił Kwieciński.

- Ma to swój wymiar finansowy, bo dzięki rządowej pomocy w budżetach domowych rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi zostanie 520 zł miesięcznie. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na inne wydatki - dodał.

- Nasze państwo jest w stanie poradzić sobie z takimi wyzwaniami, ponieważ mamy silny wzrost gospodarczy będący rezultatem realizacji strategii rządu. Jej efektem są również znacznie większe dochody budżetowe, wynikające między innymi z łatania dziury w VAT i PIT - stwierdził.

Minister podkreślił, że jednym z efektów realizacji strategii rządu jest program "Dostępność plus". - Program ten będzie pozwalał na zmobilizowanie inwestycji w wysokości ponad 23 mld zł, m.in. po to, żeby dostosować przestrzeń publiczną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zapewnić im dostęp do publicznych usług - zaznaczył Kwieciński.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości od 2015 r. o 3 mld zł zwiększył bezpośrednie wsparcie płynące dla osób niepełnosprawnych. Przypomnę też, że na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów spełniliśmy jeden z dwóch postulatów osób protestujących w Sejmie, a mianowicie rząd zdecydował o zrównaniu renty socjalnej z rentą minimalną - zauważył.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum