TVN24/Rynek Zdrowia | 10-01-2011 10:43

Minister Jolanta Fedak za likwidacją składki zdrowotnej

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak opowiedziała się za... likwidacją składki zdrowotnej. Jej zdaniem, powinniśmy płacić po prostu podatek dochodowy, a budżet państwa winien finansować leczenie Polaków.

– Nie ma najmniejszego problemu, żeby uprościć zbieranie składki zdrowotnej, które jest kosztowne i mocno obciążające dla budżetu – powiedziała minister Fedak w TVN24.

Obecnie co miesiąc na składkę zdrowotną odprowadzamy 9 proc. swoich dochodów. Z tej kwoty większość, bo 7,75 proc. dochodu (86,1 proc. składki) odliczane jest od płaconego podatku PIT. Rzeczywistym obciążeniem jest 1,25 proc. dochodu (13,9 proc. składki).

Minister Fedak chce, by składka zdrowotna stała się częścią podatku dochodowego. Jej zdaniem, obniży to koszty zbierania składek.

Nie wyjaśniła przy tym, co stałoby się z częścią składki, która nie jest odliczana od podatku PIT. Można spodziewać się, że fiskus z tych pieniędzy nie zechce zrezygnować, czyli przy tej okazji być może podwyższy stawkę podatku PIT.

Wprowadzenie rozwiązania minister Fedak na pewno oznacza jednak brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej.

Więcej: www.tvn24.pl