Podwyżki dla ratowników na SOR. Miłkowski: będą negocjowane w zespole trójstronnym

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia29 października 2021 10:57

Poprawkę wprowadzającą 15 proc. podwyżki dla ratowników na SOR zaproponowała podczas posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera. - Nie mogę potwierdzić, że tak ma być - powiedział pytany o opinię wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Nie będzie odrębnego negocjowania wynagrodzeń dla ratowników z SOR.

Fot. archiwum RZ/EMC
  • Nowa propozycja senator Małeckiej-Libery - już nie 30 a choć 15 proc. podwyżki dla ratowników z SOR
  • - My tej poprawki nie popieraliśmy przy pierwszym czytaniu, kiedy dotyczyła 30 proc. Dzisiaj ona została złagodzona do 15 proc., ale ja nie mogę potwierdzić, że tak ma być - zaznaczył wiceminister Maciej Miłkowski
  • Zaznaczył, że ministerstwo chce rozmawiać o wynagrodzeniach ratowników z SOR w zespole trójstronnym. Ich wynagrodzenia miałyby być negocjowane wspólnie z wynagrodzeniami dla innych zawodów
  • Małecka-Libera: -Jeżeli ratownicy pracujący na SOR nie otrzymają dodatkowych pieniędzy i wzrostu wynagrodzenia, to z SOR będą przechodzić do karetek wyjazdowych

- Dodatek na SOR-ach w pierwotnej wersji był zapisany na 30 proc. Po długich analizach i rozmowach z różnymi środowiskami zdecydowałam obniżyć do 15 proc. - mówiła w czwartek (28 października) podczas posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia jej przewodnicząca Beata Małecka-Libera, przed głosowaniem zgłoszonej poprawki do projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

30, 15 proc. podwyżki dla ratowników na SOR czy na razie nic?

Przypomnijmy, że ratownicy medyczni zatrudnieni w zespołach wyjazdowych otrzymali gwarancję 30 proc. podwyżek. Zapisano je w porozumieniu zawartym 21 września pomiędzy resortem zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. Ratownicy zatrudnieni na SOR też domagają się podwyżek, stąd procedowane w Senacie poprawki do noweli ustawy.

Nowa propozycja senator Małeckiej-Libery - już nie 30 a 15 proc. podwyżki dla ratowników z SOR - to wynik stanowiska ministra zdrowia, który nie zamierza prowadzić odrębnych negocjacji w tej sprawie z ratownikami medycznymi, ale chce by były one wspólne dla reprezentantów wszystkich zawodów pracujących w szpitalach.

- Specjalnie złagodziłam propozycję z tych 30 proc. do 15 proc. z nadzieją, że się ministerstwo zgodzi, ale widzę, że nie ma woli z państwa strony - zwracała się senator do wiceministra Macieja Miłkowskiego.

- My tej poprawki nie popieraliśmy przy pierwszym czytaniu, kiedy dotyczyła  30 proc. Dzisiaj ona została złagodzona do 15 proc., ale ja nie mogę tej poprawki potwierdzić. Nie mogę potwierdzić, że tak ma być - zaznaczył wiceminister Maciej Miłkowski.

Minister: o siatce płac rozmawiajmy w zespole trójstronnym

Jak uzasadniał stanowisko ministerstwa, w szpitalach pracuje wiele zawodów i  "siatka płac musi być wydyskutowana, uzgodniona dla wszystkich zawodów medycznych a nie dla jednego zawodu wyłącznie".

Wiceminister Miłkowski, obecny także na posiedzeniu Senatu, wyjaśniał, że wynagrodzenia dla ratowników poza zespołami wyjazdowymi pochodzą z innych źródeł.

- System ratownictwa medycznego faktycznie obejmuje zespoły wyjazdowe, zespoły lotnicze oraz system szpitalnych oddziałów ratunkowych, ale finansowanie SOR jest odrębne. W tym podstawowym, pierwszym zakresie (zespoły wyjazdowe - red.) jest to finansowane bezpośrednio z budżetu państwa. Jeśli chodzi o zespoły wyjazdowe, to poprzez wojewodę przekazywane są środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również z Ministerstwa Zdrowia.

Natomiast - jak przypomniał - świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym są finansowane w ramach "normalnego systemu finansowania świadczeń szpitalnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia". - To jest jednak system lecznictwa szpitalnego - mówił.

Zaznaczył, że ministerstwo chce rozmawiać o wynagrodzeniach ratowników z SOR w zespole trójstronnym. Ich wynagrodzenia miałyby być negocjowane wspólnie z wynagrodzeniami dla innych zawodów.

- W tym systemie są różne zawody medyczne. Na szpitalnym oddziale ratunkowym pracują lekarze, pielęgniarki i przedstawiciele innych zawodów medycznych. Przyjęliśmy założenie, że wynagrodzenie zasadnicze jest negocjowane w Zespole Trójstronnym do spraw Ochrony Zdrowia, tak żeby relacje pomiędzy poszczególnymi pracownikami nie były zachwiane. Każdy wypłacony dodatek spowodowałby w tym momencie zachwianie tego systemu - przekonywał.

Skąd poprawka dotycząca wynagrodzeń ratowników na SOR

Senator Małecka-Libera tłumaczyła, że "jeżeli lekarze, jeżeli ratownicy pracujący na SOR nie otrzymają dodatkowych pieniędzy i wzrostu wynagrodzenia, to więcej niż pewne jest, że po prostu z tych SOR będą przechodzić do karetek wyjazdowych, bo zwyczajnie będzie im się bardziej opłacało tam pracować".

- Może nieco obniżymy ten dodatek, ale zwrócimy przy tym uwagę na to, żeby te osoby, które pracują na SOR czy w izbach przyjęć, czy też w centrach urazowych, gdzie rzeczywiście ilość pracy jest największa na terenie placówki, na terenie szpitala, uhonorować dodatkowym wynagrodzeniem - uzasadniała.

Wcześniej Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych zwróciło się do Beaty Małeckiej-Libery, przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia, o wprowadzenie poprawek do przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Organizacja pisała o braku spójności w kwestii przydzielenia dodatków. Na mocy poprawek ustawą objęta byłaby kolejna grupa pracowników - ratowników medycznych zatrudnianych m.in. na SOR-ach i w centrach urazowych.

Podwyżkach dla ratowników zatrudnionych na SOR-ach były tematem niedawnego spotkania w Ministerstwie Zdrowia. Jak poinformował na Twitterze Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych, 21 października na spotkaniu delegacji ratowników ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć nie wypracowano żadnych rozwiązań finansowych.

Czytaj więcej:
Spotkanie ratowników w MZ zakończone bez porozumienia. "Minister Kraska nie jest osobą decyzyjną"

Dodatek wyjazdowy dla ratowników przyjęty przez Sejm. Ratownicy zgłaszają poprawki i piszą do Senatu

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum