Mikołów: posłanka PiS ma pomysł na ratowanie szpitala

Autor: mojmikolow.pl, PAP, JW/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2019 10:10

Posłanka PiS Izabela Kloc odpowiedziała na apel władz powiatu mikołowskiego dotyczący złej sytuacji finansowej Szpitala św. Józefa w Mikołowie (Śląskie). "Status prawny szpitala jako prywatnej spółki uniemożliwia jego dofinansowanie przez Ministerstwo Zdrowia" - napisała. Dodała, że widzi inne rozwiązanie dla lecznicy.

Mikołów: posłanka PiS ma pomysł na ratowanie szpitala
Izabela Kloc zapewnia, że rozpoczęła starania o przyjęcie rozwiązań legislacyjnych, które umożliwią uruchomienie dla mikołowskiego szpitala dotacji z budżetu państwa. Fot. Archiwum

Sytuacja finansowa placówki pogorszyła się w drugiej połowie 2017 r. Głównym problemem - według zarządu lecznicy - był niedoszacowany kontrakt z NFZ.

W połowie lutego br. samorządowcy Mikołowa i powiatu mikołowskiego przekazali pismo do posłanki Izabeli Kloc z prośbą o pomoc. Ta zapewniła, rozpoczęła starania o przyjęcie rozwiązań legislacyjnych, które umożliwią uruchomienie dla mikołowskiego szpitala dotacji z budżetu państwa - informuje lokalny serwis mojmikolow.pl. Jej zdaniem wsparcie z resortu zdrowia uniemożliwia prawo.

Szpital św. Józefa Sp. z o.o. posiada ponad stuletnią historię - został założony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie.

Izabela Kloc znana jest z zaangażowania w akcję ratowania innej lecznicy - Szpitala Powiatowego w Pszczynie (Śląskie), któremu w lipcu 2018 r. groziło zamknięcie. Wówczas wystosowała list do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, a także spotkała się z minister Józefą Szczurek-Żelazko.

"Zwracam się do Pana Ministra o ponowne rozważenie decyzji wsparcia spółki samorządowej w podjętych staraniach i udzielenie pomocy w celu zapewnienia ciągłości działania szpitala w Pszczynie w trybie "kryzysowym" od 1 lipca 2018 roku" - pisała w piśmie do szefa resortu zdrowia. "Niezaprzeczalnym błędem było, z perspektywy czasu patrząc, powierzenie przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie w 2010 roku prowadzenia jedynego w powiecie szpitala prywatnemu podmiotowi spółce Centrum Dializa z siedzibą w Sosnowcu" - podkreślała.

- Już wtedy jako poseł ziemi śląskiej monitorowałam sprawę i głośno mówiłam, że to błąd, że nie dokonuje się w taki sposób prywatyzacji szpitala. Wyglądało to wówczas tak: starostwo chciało się pozbyć problemu, a spółka Dializa - zarobić. Dzisiaj mamy efekty takiego podejścia do zarządzania, zabezpieczania opieki zdrowotnej mieszkańców. Powiat pszczyński jest klinicznym przypadkiem, jak nie należy postępować - mówiła wówczas, cytowana przez PAP, posłanka PiS.

Pszczyński szpital wznowił działalność 1 sierpnia 2018 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum