Mielec: ważą się losy dyrektora szpitala - co na to prawo?

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2011 14:11

Władze samorządowe chcą dyrektora Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu pozostawić na stanowisku. Sprawdzają, czy po wyroku skazującym za jazdę pod wpływem alkoholu prawo na to pozwala.

Mielec: ważą się losy dyrektora szpitala - co na to prawo?

Jak tłumaczy w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Bogusław Miga, rzecznik prasowy starosty powiatu mieleckiego, dyrektor popełnił wykroczenie będąc na urlopie.

- To zdarzenie nie obciąża jego dorobku zawodowego - mówi rzecznik starostwa.

Według rzecznika władze powiatu jednoznacznie pozytywnie oceniają dokonania Leszka Kołacza, jako dyrektora szpitala.

- Placówka funkcjonuje bardzo dobrze i jest to w większości zasługa obecnego dyrektora - mówi nam Bogusław Miga.

Jednym z sukcesów szefa mieleckiego szpitala była tegoroczna wygrana w sądzie z NFZ, w wyniku której Fundusz musiał wypłacić szpitalowi 14 mln zł. Pieniądze miały trafić na konto szpitala w związku z wyrokiem sądu w sprawie tzw. ustawy 203, która w 2000 r. nakazywała szpitalom wypłatę podwyżek bez wskazywania źródeł finansowania. Sprawa toczyła się w sądzie od 10 lat. Środki pomogą odzyskać szpitalowi stabilizację finansową.

Jak informuje nas Bogusław Miga, do odwołania dyrektora dojdzie tylko, jeżeli władze powiatu będą do tego zmuszone przepisami prawa. W ocenie starostwa, w dobie licznych zmian, które dokonują się w systemie ochrony zdrowia, posiadanie na stanowisku dyrektora szpitala tak sprawnego i doświadczonego menedżera jak Leszek Kołacz jest ogromnym atutem mieleckiej placówki.

- Z tych właśnie względów decyzje zarządu powiatu muszą być szczególnie wyważone - mówi nam Bogusław Miga.

Przekazuje nam, że obecnie prowadzona jest wnikliwa analiza prawna, dotycząca możliwości dalszego pełnienia obowiązków dyrektora szpitala przez pana Leszka Kołacza, obciążonego wyrokiem skazującym za popełnienie występku z art. 178 a par. 1 kodeksu karnego, w świetle obowiązujących od 1 lipca br. przepisów ustawy z dn. 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

- Zarząd powiatu oprze swą ostateczną decyzję w tej sprawie o ekspertyzy prawne przygotowane przez niezależnie od siebie działających prawników - tłumaczy nam Miga.

Samorządowcy zastanawiają się, czy do dyrektora szpitala powiatowego w Mielcu, który został skazany prawomocnym wyrokiem, odnoszą się przepisy dotyczące pracowników samorządowych. W regulacjach dotyczących samorządów znajduje się bowiem zastrzeżenie, że człowiek skazany prawomocnym wyrokiem nie może pełnić funkcji publicznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum