Mielec: szpital ograniczył planowe przyjęcia

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2010 12:12

Szpital Powiatowy im. E. Biernackiego w Mielcu w czwartek (15 lipca), zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ograniczył planowe przyjęcia na większość oddziałów.

Mielec: szpital ograniczył planowe przyjęcia
Powodem takiej decyzji jest konieczność przystosowania pracy szpitala do, zaniżonego w stosunku do potrzeb, kontraktu z NFZ.

 – Jest mi niezwykle przykro i mogę w tej sytuacji jedynie przeprosić pacjentów, ale ta sytuacja w żaden sposób nie jest zawiniona przez dyrekcję szpitala – powiedział Leszek Kołacz, dyrektor naczelny placówki, zapowiadając już wcześniej, taką decyzję.

Wskutek wprowadzonych ograniczeń oddział neurochirurgiczny liczy obecnie, aż do odwołania, 30 łóżek (z 39), ortopedyczny 24 (z 32), zakaźny 10 (z 40), chirurgiczny 24 (z 36), neurologiczny 23 (31), wewnętrzny 67 (75), urologiczny 22 (z 30), a płucny 44 (z 48).

Dyrekcja szpitala tłumaczy zwoje decyzje mniejszym w tym roku aż o 4 miliony złotych kontraktem. Nie jest to jednak jedyny problem placówki. NFZ jest winny szpitalowi 12 mln złotych za nadwykonania z poprzednich lat. Do tego dochodzi jeszcze kwota, jaką NFZ jest winny szpitalowi z tytułu ustawy „203” – prawie 13 mln, którą już dwukrotnie sąd zasądził na korzyść placówki.

– Sąd już po raz drugi nakazał zapłacić pieniądze, należne nam z tytułu ustawy „203”. Mamy nadzieję, że zgodnie z decyzją sądu to nastąpi. Nie ma to oczywiście wpływu na wysokość tegorocznego kontraktu, ale gdybyśmy otrzymali te pieniądze oddaliłaby się groźba zamykania oddziałów. W tej chwili mamy ograniczenia  w przyjęciach planowych, ale szpital funkcjonuje normalnie w trybie ostrym. W pewnym momencie mogą nam się skończyć pieniądze na leki i odczynniki i po prostu będziemy musieli oddziały zamknąć – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Aneta Dyka-Urbańska, rzeczniczka prasowa szpitala.

– Trudno przewidzieć jaka decyzja zapadnie w sprawie wyroku sądowego - czy będziemy się jeszcze od niego odwoływać, czy tez wypłacimy zgodnie z nim szpitalowi pieniądze – mówi portalowi rynekzdrowia.pl  Marek Jakubowski, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. I dodaje: – Czekamy na pisemne  uzasadnienie wyroku i dopiero wówczas będzie można coś konkretnie w tej sprawie powiedzieć
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum