Mielec: szpital ogranicza planowe przyjęcia

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2010 09:45

Mielecki Szpital Powiatowy im. Biernackiego od wtorku (9 luty) nie przyjmuje pacjentów w trybie planowym.

Tak jest na oddziałach: chirurgicznym, urologicznym oraz dermatologicznym. Lekarze wykonują tam tylko zabiegi ratujące życie. Od soboty (13 lutego) w znacznie ograniczony sposób będzie funkcjonował również oddział urazowo – ortopedyczny. Planowo będą przeprowadzane jedynie wszczepienia endoprotez.

Powodem takich decyzji dyrekcji szpitala są kłopoty finansowe placówki związane z niezapłaceniem przez NFZ należnych pieniędzy za nadwykonania oraz brak podpisanego kontraktu na 2010 rok.

– Dyrektorzy podkarpackich szpitali wysłali pismo do NFZ informując płatnika, że są skłonni podpisać kontrakt na pół roku, aby dać mu czas na znalezienie dodatkowych pieniędzy, aby chociaż zbliżyć finansowanie szpitali na Podkarpaciu do reszty Polski, bo w tej chwili je dzieli przepaść. Na razie jeszcze żadnej oficjalnej odpowiedzi nie otrzymaliśmy – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik mieleckiego szpitala.

Szpital ma do odzyskania z NFZ 9 mln zł za nadwykonania i jak mówi rzeczniczka, jest to kwota ogromna. Jej brak zakłóca normalne funkcjonowanie placówki.

– Nasz szpital ma charakter urazowy. Wykonujemy bardzo dużo zabiegów, które pochłaniają niemałe kwoty na bieżące wydatki. Nasi dostawcy nie chcą już nas kredytować. Zakupiliśmy także dla szpitala sporo nowego sprzętu, który nie do końca został spłacony. Gdyby cokolwiek się z nim stało, żaden dostawca oczekujący na resztę pieniędzy nie będzie go serwisował – dodaje rzecznik.

Zbiegi planowe w mieleckim szpitalu zostały odwołane by nie pogarszać trudnej jego sytuacji finansowej Wykonywane będą tylko zabiegi ratujące życie, za które NFZ musi zapłacić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum