Mielec: prezydent miasta radzi, by przyjmować tylko... swoich

Autor: Super Nowości/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2010 15:35

Prezydent Mielca Janusz Chodorowski proponuje, aby tamtejszy Szpital Powiatowy przyjmował na planowe leczenie tylko pacjentów... ze swojego miasta.

Kontrowersyjna propozycja miałaby być rozwiązaniem problemu nadwykonań. Bo jak argumentuje prezydent, leczenie pacjentów spoza Mielca to nie są przypadki nagłe. Tacy pacjenci, w ocenie Janusza Chodorowskiego „blokują miejsca dla miejscowych, a szpital obciążają nadwykonaniami”.

Co dla prezydenta jest źródłem problemów, dla władz powiatu stanowi powód do dumy. Podobnie zresztą, jak dla dyrektora szpitala Leszka Kołacza. Przyznaje on, że duża część z oddziałów – neurochirurgia, płucny, zakaźny, neurologia z udarami – ma znamiona ponadregionalnych.

Argumentem za przyjmowaniem przyjezdnych jest fakt, że przez migrację do szpitali w innych częściach kraju Podkarpacie traci rocznie 150 mln zł. Bo, jak wiadomo, pacjent to pieniądz. Czy wolno szpitalowi ograniczać przyjmowanie pacjentów, którzy ma ustawowe prawo swobodnego wyboru lekarza i miejsca leczenia? Mimo wysiłków nie udało nam się skontaktować z prezydentem Mielca, gdyż był na tyle zajęty, iż nie miał czasu porozmawiać z portalem rynekzdrowia.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum