Mielec: nie ma przesłanek do prywatyzacji szpitala

Autor: Super Nowości, SA/Rynek Zdrowia • • 23 kwietnia 2009 12:34

Trwa dyskusja na temat przekształceń własnościowych placówek medycznych. Nie omija ona takich szpitali, jak Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu, który w rankingu

Mielec: nie ma przesłanek do prywatyzacji szpitala

Zdania są podzielone wśród samych mieleckich samorządowców, którzy zastanawiają się czy placówka powinna zostać spółką prawa handlowego.

W opinii starosty Andrzeja Chrabąszcza przy obecnym systemie finansowania służby zdrowia przekształcenia czy prywatyzowanie szpitali nie może dać pozytywnego efektu, a jedyna zmiana, jaka w obecnej sytuacji jest do przyjęcia po zmianie mieleckiego szpitala w spółkę, to likwidacja "deficytowych" oddziałów. Zmiany własnościowe miałyby sens, gdyby rząd uwolnił świadczenia zdrowotne.

Prezydent Mielca natomiast Janusz Chodorowski jest zwolennikiem częściowej prywatyzacji szpitala, zarządzanego po przekształceniach przez instytucję publiczną, której podlegałyby wyspecjalizowane specjalistyczne usługi medyczne, mogące być w rękach prywatnych. Jako dowód, że może to się sprawdzić wymienia już oddany w prywatne ręce zakład hemodynamiki.

Dyrekcja szpitala podziela zdanie starosty.

– Za starostą powiatu mieleckiego powiem krótko:  nie ma przesłanek do prywatyzacji naszego szpitala – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Leszek Kołacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mielcu.

– Jeśli zaś chodzi o reformowanie, to nasz szpital nieustannie się rozwija, zmienia oblicze, reaguje na potrzeby społeczności i wymogi XXI wieku. Na przestrzeni ostatnich lat powstały bardzo nowoczesne i potrzebne oddziały, m.in. Urazowo-Ortopedyczny, Stacja Dializ, Oddział Urologiczny, Pracownia Tomografii Komputerowej z nowym, świetnym, 16-rzędowym tomografem. Mamy już Oddział Rehabilitacyjny, Pododdział Leczenia Udarów Mózgu, Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Najmłodszy i bardzo nowoczesny oddział: neurochirurgia, ciągle poszerza ofertę o nowe zabiegi, choćby endoskopowe. Powołaliśmy Pełnomocnika ds. Pacjenta, który m.in. stale przyjmuje wszystkie sugestie naszych pacjentów. Wprowadzamy je w miarę możliwości, aby sprostać oczekiwaniom społeczności. Zdobyliśmy właśnie akredytację Centrum Monitorowania Jakości. Świetnie dajemy sobie zatem radę, a opinia, że placówka to medyczna perełka Podkarpacia ogromnie cieszy. Pokazuje, iż te wszystkie bieżące działania mają sens – podsumowuje dyrektor Kołacz.

Dodaje, iż jest bardzo wdzięczny władzom powiatu i miasta za zaangażowanie w sprawy szpitala.

– Pozostaje nam podziękować i liczyć na dalszą współpracę przy rozwijaniu tej jednostki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum