Mielec: Powiatowy ogranicza przyjęcia

Autor: BE, AK/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2009 11:46

Dyrekcja Szpitala Powiatowego poinformowała, że w placówce ograniczono przyjmowanie pacjentów na niektóre oddziały. Powód: NFZ nie zapłacił dotychczas za tzw. nadwykonania.

Do tej pory zapadła decyzja o wyłączeniu pięciu sal oddziału zakaźnego (10 łóżek z 40). Na oddziale gruźlicy i chorób płuc wyłączone będą 4 łóżka (48 łóżek istniejących).

– Nie mamy innego wyjścia, ponieważ nasze zobowiązania wymagalne to już ok. 7,8 mln zł. przy 7,3 mln. zł. niezapłaconych świadczeń. Dostawcy nas dotąd kredytowali, ale teraz już nie chcą tego robić. Przez ten czas rosły odsetki, ale borykamy się również z innym problemem. W sytuacji, kiedy nie płacimy terminowo np. za sprzęt medyczny, nie mamy prawa do jego reklamacji. To rodzi duże problemy – tłumaczy Leszek Kołacz, dyrektor Szpitala. – Oczywiście pacjenci będą przyjmowani w trybie nagłym, nie odmówimy im tego rodzaju pomocy –

Niezwykle zbulwersowana jest Beata Piotrowska, ordynator oddziału dziecięcego, która nie może uwierzyć w sytuację, z jaką musi się zmagać.

– W tej chwili nadwykonania na moim oddziale wynoszą już 700 tys. zł. za ten rok. Czy to jest element polityki prorodzinnej w naszym kraju : limitowanie leczenia dzieci?

Dyrektor Leszek Kołacz dodaje, że w praktyce, gdyby kierować się wyłącznie logiką, powinno się zamknąć w tej chwili oddział dziecięcy...

– Za zaistniałą sytuację, której mielecki szpital nie jest winny w najmniejszym stopniu, serdecznie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

O zapłacie za nadwykonia zapewniała dyrekcję szpitala sama minister zdrowia Ewa Kopacz.

- Podczas wizyty w naszym szpitalu, w maju, pani minister Ewa Kopacz zapewniła nas, że na przełomie maja i czerwca otrzymamy pieniądze za nadwykonania za ubiegły rok. Niestety do dziś pieniądze nie wpłynęły na konta szpitala - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl Radosław Skiba, zastępca dyrektora szpitala ds. ekonomiczno-finansowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum