Międzyrzecz: ratunek w przekształceniu własnościowym

Autor: Gazeta Lubuska, JJ/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2010 13:13

Sytuacja Samodzielnego Publicznego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu jest bardzo trudna - szpital ma 30 mln długów.

Właśnie z powodu kłopotów finansowych w czerwcu dyrekcja szpitala wypłaciła pracownikom pensje w dwóch ratach. Dyrektor placówki, Tadeusz Grabski z powodu braku środków finansowych namawia także związki zawodowe do rezygnacji z odpisu na zakładowy fundusz socjalny.

– Szpital znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej. Nie mam większego pola manewru. Mogę wybierać tylko między złym rozwiązaniem i jeszcze gorszym. Nasze zadłużenie sięga 30 milionów złotych. Miesięcznie spłacamy 400 tysięcy kredytów i odsetek. To 25 procent pieniędzy, które otrzymujemy na bieżącą działalność z Narodowego Funduszu Zdrowia. Spłata tych zobowiązań dobija nas finansowo. Nie mogłem wziąć kredytu, bo żaden z banków mi go nie przyzna. Fundusz socjalny może być przysłowiowym gwoździem do trumny – mówi dziennikarzowi Gazety Lubuskiej dyrektor Grabski.

Receptą na trudną sytuację ma być proces restrukturyzacji i przekształceń własnościowych placówki. Po zakończeniu procedur długi szpitala przejmie Lubuski Urząd Marszałkowski, który będzie właścicielem szpitala - spółki
– Zaczniemy działalność z czystym kontem. Moim zdaniem, to jedyna szansa na utrzymanie szpitala. W przeciwnym razie będziemy generować długi i powoli wygaszać działalność aż do zamknięcia szpitala. Miniony rok po raz pierwszy od wielu lat zamknęliśmy z dodatnim wynikiem. Wypracowaliśmy 102 tysiące zysku - dodaje dyrektor Grabski.

– Procedury przekształceniowe Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu rozpoczną się od 1 września. W tej sprawie zostało przyjęte pozytywne stanowisko radnych – komunikuje portalowi rynekzdrowia.pl Eliza Gniewek-Juszczak, rzecznik zarządu województwa.

Procedury przekształceniowe szpitala mają się zakończyć w październiku przyszłego roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum