Międzyrzec Podlaski: radni zaniepokojeni złą sytuacją szpitala, NFZ zapewnia o dodatkowych…

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 22 września 2019 08:45

Klub radnych Porozumienia Samorządowego w powiecie bialskim chce przyjąć stanowisko w sprawie złej sytuacji finansowej Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim i przekazać je premierowi. Pierwsze półrocze szpital zamknął ze stratą 1 mln zł.

Fot. PTWP

Jak podaje Dziennik Wschodni, stanowisko radnych ma zostać rozpatrzone na sesji w środę, 25 września. Klub Porozumienia Samorządowego chce zasygnalizować premierowi Mateuszowi Morawickiemu, że sytuacja szpitali powiatowych jest niepokojąca, m.in. z uwagi na niedostateczne finansowanie ze strony NFZ. Radni podnoszą, że ustawowo narzuca się na placówkę obowiązek wzrostu wynagrodzeń bez wskazania źródeł finansowania.

Tymczasem Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że od września o dodatkowe 20 mln zł wzrośnie łączna kwota ryczałtu dla szpitali powiatowych. Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ wyjaśnia, że o sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala.

Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. Z tych dodatkowych 20 mln zł do międzyrzeckiego szpitala ma trafić 540 tys. zł.

Więcej: dziennikwschodni.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum