Międzylesie: mniej łóżek w klinice rehabilitacji CZD

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2010 11:13

Z nowym rokiem w Klinice Rehabilitacji Pediatrycznej Centrum Zdrowia Dziecka zmniejszy się liczba łóżek. W zamian placówka chce przyjmować więcej pacjentów ambulatoryjnie i na turnusy dzienne oraz uruchomić Centrum Endokrynologii i Diabetologii.

W tutejszej klinice rehabilitacji leczone są dzieci po wypadkach samochodowych, pacjenci z zespołem neurologicznym, wadami i schorzeniami narządu ruchu. Do tej pory klinika posiadała 70 łóżek. Od stycznia zniknie 20 z nich.

Jak zapewnia portal rynekzdrowia.pl Paweł Trzciński, rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, w żaden sposób nie zostanie ograniczony dostęp do opieki dla trudnych przypadków. – Część neurologiczna pozostanie bez zmian. Zmniejszona zostanie liczba łóżek w części ogólnoustrojowej – wyjaśnia.

Dodaje: – Pacjentom korzystającym tam z terapii, a niewymagającym hospitalizacji, będziemy proponować rehabilitację na oddziale dziennym. Tym, których stan uległ poprawie, będziemy starali się pomóc w znalezieniu miejsca dalszej terapii bliżej domu.

Od 2011 r. klinika de facto zwiększy liczbę rehabilitowanych dzieci. Jednak tylko na oddziałach dziennych.

 Kontrakt z NFZ na świadczenie tych usług zostanie zwiększony dla CZD o jedną trzecią – podkreśla rzecznik.

Likwidacja części łóżek związane jest m.in. z planem modernizacji kliniki.  W styczniu rozpoczyna się remont kapitalny części administracyjnej, którego celem jest utworzenie nowych sal z łóżkami o podwyższonym standardzie.

W miejscu zlikwidowanej części oddziału rehabilitacji CZD zamierza otworzyć Centrum Endokrynologii i Diabetologii.

– Rozbudowana zostanie też już działająca klinika chorób metabolicznych. Chcemy by wszystkie te trzy oddziały płynnie ze sobą współpracowały i zapewniały kompleksową opiekę pacjentom  mówi Paweł Trzciński

Nowe centrum będzie pierwszą tego typu placówką dziecięcą w kraju.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum