Międzylesie: CZD pobiera opłaty za nocleg rodziców przy dziecku

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2018 10:27

Jeśli rodzice dzieci przebywających w Centrum Zdrowia Dziecka w stołecznym Międzylesiu chcą dyżurować całą dobę przy własnym chorym dziecku, muszą wnosić opłaty, jakich wymaga od nich placówka. Według relacji rodzin małych pacjentów należy zapłacić za wypożyczenie krzesła czy leżaka.

Fot. archiwum

Rodzice wyjaśniają, że wypożyczenie krzesła, na którym mogą spędzić noc przy maluchu to 6,80 zł za dobę. Za leżak, na którym przenocują nieco wygodniej płacą już 8 zł. Do tego dochodzi obowiązkowa szatnia, która kosztuje 1,5 zł za każdy dzień pobytu. W ocenie rodziców, przy pobytu na oddziale wynoszącym dwa tygodnie, trzeba się liczyć z opłatami w wysokości 200 zł.

Dla rodziców wskazane wyżej opłaty są rażącym nadużyciem. Jak wyjaśniają, na oddziale jest tylko pięć pielęgniarek, które na pewno nie dałyby sobie rady przy dzieciach, gdyby nie pomoc ze strony rodziców, którzy sami dbają o dzieci.

Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" wyjaśnia, że wskazane opłaty, chociaż formalnie są wnoszone za krzesła czy leżaki, tak naprawdę mają szpitalowi zrekompensować pobyt nocny rodzica lub opiekuna pacjenta na oddziale szpitalnym w czasie poza godzinami odwiedzin, a więc między godz. 20 a 7 rano. W ten sposób rekompensowane są koszty związane ze zużycie energii elektrycznej, wody, ścieków, środków czystości i innych usług.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum