Miechów: mają zadłużenie, chcą zarabiać na hemodynamice

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2012 15:23

Nowa dyrekcja zadłużonego Szpital Św. Anny w Miechowie zamierza postawić na rozszerzenie wachlarza świadczonych w placówce usług. Na początek planuje otworzyć pracownię hemodynamiki.

Łukasz Orłowski, który od ponad miesiąca pełni funkcję dyrektora ds. ekonomicznych Szpitala Św. Anny w Miechowie zapewnia, że sytuacja finansowa lecznicy jest pod kontrolą, a nowe kierownictwo zmierza do redukcji zadłużenia.

- W planach jest rozszerzenie działalności szpitala o nowe specjalistyczne usługi medyczne - zapowiada w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Łukasz Orłowski.

Według niego w pierwszej kolejności w szpitalu ma powstać nowa pracownia hemodynamiki. Jak informuje na to działanie dyrekcja ma już zgodę organu założycielskiego, czyli powiatu miechowskiego i pracuje nad przygotowaniem przetargu.

- W przyszłości pojawią się prawdopodobnie kolejne oddziały, kolejne specjalistyczne usługi. Teraz jednak jesteśmy na etapie konsultowania pomysłów, poszukiwania osób zainteresowanych współpracą ze szpitalem - mówi nam Orłowski.

Zastępca dyrektora przypomina, że na ten rok Szpital Św. Anny w Miechowie uzyskał nieco wyższt kontrakt, niż w latach ubiegłych. W grę wchodzi, jego zdaniem, różnica na plus na poziomie 1,5 mln zł. Orłowski dodaje, że kontrakt z NFZ szpital ma podpisany tylko na pół roku. Dyrekcja liczy na jeszcze korzystniejsze umowy z płatnikiem w nowym kontrakcie.

- Na pewno szpital ma większe możliwości niż wynikałoby to z kwoty kontraktu. Stąd i nadwykonania, które stały się głównym powodem kłopotów ze szpitalnym budżetem - tłumaczy nam Łukasz Orłowski. Nie podaje jednak całkowitej kwoty zadłużenia. Jak tłumaczy, nie może podać precyzyjnych danych, ponieważ księgowość nie zakończyła pracy nad bilansem za poprzedni rok.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2011 r. zarząd powiatu miechowskiego dokonał zmian w dyrekcji Szpitala Św. Anny w Miechowie. Powołał na stanowisko dyrektora lek. med. Mirosława Drożdża.

Poprzedni dyrektor, Jan Ostrowski, został odwołany ze stanowiska 7 grudnia minionego roku uchwałą zarządu powiatu. Marian Gamrat, starosta miechowski zaznaczył wówczas, że powodem odwołania dyrektora był brak przekonującej wizji szpitala i programu rozwiązania problemów związanych z pogłębiającym się zadłużeniem. Zdaniem starosty w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiło zwiększenie zobowiązań szpitala o około 5 mln zł.

Jak podkreślał Gamrat kondycja finansowa miechowskiego szpitala ma istotne znaczenie dla władz powiatu, zwłaszcza, że rok 2012 będzie rokiem decydującym o formie organizacyjnej szpitala. Jeśli wynik finansowy placówki będzie ujemny, to powiat albo będzie zmuszony pokryć zobowiązania placówki, albo konieczna okaże się prywatyzacja.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum