Michałkiewicz: wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami priorytetem w nowym roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 12:38

Wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami będzie w nowym roku zadaniem priorytetowym - powiedział PAP prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Michałkiewicz: wspieranie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami priorytetem w nowym roku
Na realizację projektu Unia Europejska i budżet państwa przeznaczyły 85,3 mln zł Fot. Archiwum

W ramach realizacji tego zadania Michałkiewicz wskazał na dokument "Narodowy Program Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych" tworzony wraz z MRPiPS. - To dokument wykonawczy do strategii odpowiedzialnego rozwoju oraz strategii na rzecz osób niepełnosprawnych - wyjaśnił. Dodał, że prace nad nim trwały długo, ale już jest prawie gotowy. - W najbliższym czasie będę rozmawiać z minister Marleną Maląg, żeby dokument mógł być uchwalony już w styczniu - zapewnił prezes PFRON.

- Będziemy aktywnie współpracować z MRPiPS, żeby Program jak najbardziej odpowiadał na potrzeby osób z niepełnosprawnościami - zadeklarował.

Nowe rozwiązania w kwestii aktywizacji tych osób to o tyle ważna sprawa - wskazał - że proste rezerwy zatrudnienia zostały już wykorzystane. - Dzięki temu bezrobocie osób niepełnosprawnych w ostatnich latach wyraźnie spadło - w 2018 r. wyniosło 7,2 proc. - przekonywał.

- Trzeba jednak pamiętać, że duża grupa osób z niepełnosprawnościami z różnych powodów ma trudności z zatrudnieniem. W ramach Narodowego Programu Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych, będziemy starali się opracowywać instrumenty, które pozwolą im zafunkcjonować na rynku pracy - mówił Michałkiewicz.

Jednym z takich instrumentów są uruchomione już Centra Rehabilitacji Kompleksowej. - Chcemy poprzez pełny cykl rehabilitacyjny przywrócić osobom niepełnosprawnym odpowiednie umiejętności do wykonywania zawodu. To często może się wiązać ze zmianą kwalifikacji - lub wprost zawodu - na taki, który ta osoba może wykonywać - tłumaczył Michałkiewicz. W zdobyciu nowych umiejętności pomogą m.in. kursy i szkolenia, które będą organizowane w ramach rehabilitacji.

- Z niepełnosprawnością często wiąże się obniżenie samooceny, dlatego duży nacisk kładziemy na rehabilitację psychospołeczną, podczas której psycholog przywraca osobie z niepełnosprawnością motywację i wzmacnia jej samoocenę - podkreślił również szef PFRON-u. W 2019 roku do tego programu zakwalifikowanych zostało 70 osób.

W ramach programu pilotażowego powstają w Polsce cztery Centra Rehabilitacji Kompleksowej - w Wągrowcu - dla mieszkańców województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, w Ustroniu - dla woj. śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego lub lubuskiego, w Grębiszewie - dla woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i łódzkiego oraz w Nałęczowie - dla woj. lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum