Miastko: zagrożone istnienie oddziału chirurgicznego

Autor: Dziennik Bałtycki, KP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2009 11:25

W Szpitalu Powiatu Bytowskiego w Miastku może przestać istnieć oddział chirurgiczny. Powodem takiej decyzji jest brak lekarzy. Z pracy na oddziale odchodzi nawet jego ordynator.

Na oddziale zostanie trzech lekarzy. To za mało. W przypadku, kiedy szpital nie znajdzie choć jednego lekarza oddział będzie trzeba zamknąć. NFZ wymaga bowiem, żeby na chirurgii pracowało przynajmniej czterech lekarzy. W ubiegłym roku w ramach restrukturyzacji oddział chirurgiczny chciały zlikwidować władze powiatu jednak mieszkańcy nie zgodzili się na to. Teraz oddziału już nie da się uratować pikietami - pisze Dziennik Bałtycki.

Kłopoty z obsadą kadrową oddziału chirurgii szpitala w Miastku zbiegają się w czasie z przekształceniem lecznicy grupującej dwa szpitale - w Bytowie i Miastku - w samorządową spółkę Szpital Powiatu Bytowskiego.

W strukturach spółki z pewnością nie będzie już Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Miastku. Brakuje na nim lekarzy, a i pomieszczenia nie spełniają obowiązujących standardów. W miejscu SOR pojawi się gorzej i znacznie słabiej finansowana Izba Przyjęć.

- W połączeniu z najnowszymi wiadomościami o odejściu ordynatora chirurgii nie wyobrażam sobie istnienia SOR. Mamy poważny problem, bo bez lekarzy nie może być oddziału. W najlepszym przypadku nie wykonamy i tak obniżonego o 2 miliony złotych kontraktu. W najgorszym, oddział chirurgii w Miastku przestanie istnieć - mówi Jacek Żmuda-Trzebiatowski, starosta bytowski.

Prezes spółki twierdzi natomiast, że zamknięcia oddziału chirurgicznego póki co nie przewiduje, ale nie wie jak potoczą się jego losy w najbliższych miesiącach.

- Nie przewiduję zakmnięcia oddziału chirurgicznego. W piątek (19 czerwca) zapadła decyzja o konieczności zamknięcia SOR -u. Dlatego też będę się starał przekonać ordynatora oddziału ratunkowego, żeby przeszedł na oddział chirurgii. Teraz nie przewiduję żadnych zmian, nie wiadomo jednak jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych miesiącach - mówi dla portalu rynekzdrowia.pl Piotr Karankowski prezes spółki, która zaczyna działalność od 1 lipca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum