Miastko: opóźni się odbudowa szpitala?

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2011 14:10

Nie uda się w sierpniu odbudować zniszczonego w pożarze budynku Szpitala Powiatu Bytowskiego w Miastku. W poniedziałek (27 czerwca) wpłynęła jedna oferta od wykonawcy, który zdecydowałby się szybko wykonać prace budowlane, ale za kwotę przewyższającą przewidziane środki.

Miastko: opóźni się odbudowa szpitala?

- Musimy przesunąć termin na wrzesień lub październik - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl prezes szpitalnej spółki Piotr Karankowski. - To duże przedsięwzięcie, a firmy nie mają wolnych mocy. Dlatego 28 czerwca ponowie wszczynamy postępowanie, które w drodze negocjacji ma wyłonić wykonawcę. Będzie znany w najbliższy poniedziałek - wyjaśnił.

Pieniądze na odbudowę pochodzą z kilku źródeł. Szpital ma otrzymać środki z PZU w ramach ubezpieczenia (budynek był ubezpieczony na 8,6 mln zł). Jednakże PZU zaproponowało tylko ok. 400 tys. zł, choć z zastrzeżeniem, że ostateczne rozliczenie nastąpi po przedłożeniu faktur.

Drugie źródło to pieniądze zbierane na koncertach, zawodach sportowych i aukcjach charytatywnych przez Społeczny Komitet Pomocy w Odbudowie Szpitala. Trzecie - to pomoc lokalnych samorządów, które złożyły deklarację wsparcia. Kolejne źródło stanowią środki własne. Spólka jest w niezłej kondycji finansowej.

- Jeśli wystarczy pieniędzy, to odbudowa zostanie połączona z modernizacją podnoszącą szpitalne standardy do wymogów unijnych - dodał Karankowski.

Przypomnijmy, że w pożarze, do którego doszło 31 maja, kompletnemu zniszczeniu uległo poddasze i dach budynku. Ogień strawił ok. 900 metrów kwadratowych. Ucierpiał oddział chirurgiczny, blok operacyjny, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i OIOM. Nie została zniszczona droga aparatura medyczna.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że do pożaru mogło dojść w efekcie zaprószenia ognia podczas prac remontowych na dachu budynku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum