Miastko: nie ma kontraktu dla poradni onkologicznej

Autor: PP, Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2010 14:33

Z początkiem lipca w Miastku przestanie działać poradnia onkologiczna prowadzona od dziesięciu lat przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SIDES w Słupsku.

Powodem jest brak kontraktu z NFZ (poradnia należy do około 200 placówek specjalistycznych na Pomorzu, które nie spełniły standardów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia, wymaganych przez Fundusz przy kontraktowaniu na II półrocze). Roman Ramion, burmistrz Miastka, wystosował  w tej sprawie pismo z protestem do dyrektora Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– SIDES nie spełniał nowych, zaostrzonych kryteriów – wyjaśnia Mariusz Szymański, rzecznik prasowy POW NFZ.

–  Napisaliśmy odwołanie i czekamy na uzasadnienie tej decyzji – odpowiada w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dyrektor NZOZ SIDES Renata Kurek-Szewczyk. – Paradoks polega na tym, że płatnik stara się tuszować swoje braki finansowe nagłym odwołaniem się do standardów. Tymczasem w połowie maja byłam w Funduszu w celu ustalenia szczegółów umowy, która miała obowiązywać od 1 lipca. Nie było wtedy zastrzeżeń do sprzętu, lokalu i personelu – dodaje Renata Kurek-Szewczyk.

Mariusz Szymański zaznacza, że pacjenci z Miastka nie zostali pozbawieni ambulatoryjnej opieki onkologicznej: mogą ich przyjąć poradnie w Bytowie, Słupsku, Człuchowie i Chojnicach. Znajdują się one od 40 do 80 kilometrów od Miastka.

Ale – jak podkreśla Renata Kurek-Szewczyk – pacjentów z Miastka nie może przyjąć żadna z okolicznych poradni.

– W Słupsku kontrakt został zmniejszony, w Bytowie utrzymany na takim samym poziomie. W Miastku mieliśmy 2700 pacjentów. Średnio w ciągu roku udzielaliśmy porad 1200-1400 spośród nich. Kto zapłaci za ich leczenie w innych placówkach? – pyta dyrektor NZOZ SIDES.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum