Medyczne białe plamy znikają z Podkarpacia

Autor: nowiny.pl/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2014 13:13

Coraz rzadziej mieszkańcy Podkarpacia muszą szukać pomocy poza regionem. Rośnie za to liczba pacjentów, którzy przyjeżdżają się leczyć w tym województwie.

Jednym z "eksportowych” oddziałów jest rzeszowska kardiochirurgia. Specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie słyną zwłaszcza z dużych operacji aorty oraz zabiegów na zastawkach serca, przeprowadzanych z tzw. mini dostępu.

Ponadregionalną renomą cieszą się także lekarze ze szpitala w Jaśle, gdzie wykonuje się skomplikowane zabiegi chirurgiczne rąk. Pacjenci spoza regionu szukają w podkarpackich szpitalach także pomocy ortopedów, urologów, neurochirurgów, ginekologów i położników.

Krótsze są także kolejki do badań z użyciem tomografu komputerowego czy rezonansu magnetycznego. Dlatego wielu chorych z innych województw wybiera pracownie na Podkarpaciu.

Luką w regionie są jednak m.in. badania PET. Mieszkańcy na badania muszą jechać do Kielc lub Krakowa. Na Podkarpaciu nie przeszczepia się także narządów, nie wykonuje neurochirurgicznych operacji u najmłodszych pacjentów. Brakuje oddziału hematologii onkologicznej dla dzieci.

Więcej: http://www.nowiny24.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum