Medycyna jest misją, ale wymaga także rachunku kosztów

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2016 18:24

- Nie ma płynności finansowej placówki medycznej bez osiągnięcia rentowności. To, w największym skrócie, przepis na bezpieczeństwo ekonomiczne szpitala - mówił Piotr Ciepał, wiceprezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA, podczas trwającego od środy (18 maja) w Katowicach VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Piotr Ciepał, wiceprezes Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA; FOT. PTWP

- Tak naprawdę, jeśli chodzi o przychody, menedżerowie jednostek ochrony zdrowia przede wszystkim zajmują się zarządzaniem kontraktem z NFZ. To najważniejsze, a często wręcz jedyne źródło wpływów lecznicy. Prawdziwym polem do popisu jest więc dla szefów szpitali optymalizacja kosztów. Na to mamy duży wpływ - zaznaczył prezes Piotr Ciepiał.

Wskazywał, że bez takich, sprawnie stosowanych narzędzi, jak controlling, budżetowanie oraz - niestety niezbyt często wykorzystywany w ochronie zdrowia benchmarking - trudno sobie wyobrazić skuteczne zarządzanie szpitalem.

Podkreślał, że medycyna to głównie misja niesienia pomocy chorym, jednak z drugiej strony częścią opieki zdrowotnej jest rachunek kosztów. - Bezpieczeństwo ekonomiczne szpitala opiera się na jego rentowności. Jeśli mamy nadwyżkę, możemy ją przeznaczyć - w zależności od potrzeb - na inwestycje lub obsługę zobowiązań - stwierdził.

Zastrzegał, że pierwszeństwo powinny mieć inwestycje odtworzeniowe. - Dopiero kiedy placówka spełnia najważniejsze wymogi techniczne czy medyczne, pozwalające na realizację świadczeń zdrowotnych, można pomyśleć o inwestycjach rozwojowych, np. poszerzających ofertę usług medycznych - dodał.

W opinii Piotra Ciepała, mimo wielu niedoskonałości i problemów związanych np. z niedoszacowaniem wielu procedur medycznych oraz tzw. nadwykonaniami, kontrakty z NFZ mają jedną, niezaprzeczalną zaletę: - Tym niebagatelnym plusem jest fakt, że pieniądze z Funduszu regularnie wpływają na nasze konto. To pewny przychód. Nie w każdej branży mamy taki komfort - podsumował Piotr Ciepał.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum