Medicalgorithmics: 42,2 mln zł przychodów w III kwartale 2019 r.

Autor: PAP, DKX/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 21:01

Medicalgorithmics miał w trzecim kwartale 2019 roku 80 tys. zł zysku netto jednostki dominującej wobec 1,85 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Grupa odnotowała w tym okresie 42,2 mln zł przychodów wobec 48,8 mln zł rok wcześniej.

Medicalgorithmics: 42,2 mln zł przychodów w III kwartale 2019 r.
Fot. PTWP

Strata operacyjna wyniosła w tym czasie 2,3 mln zł wobec 3,5 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA wyniosła 2,8 mln w porównaniu do 6,4 mln zł w trzecim kwartale 2018 r.

Spółka poinformowała w komunikacie prasowym, że spadek przychodów w trzecim kwartale o 7 proc. rdr jest bezpośrednio powiązany ze spadkiem liczby badań wykonywanych przez Medi-Lynx, spółkę zależną działającą na terenie USA. Z kolei przyczyną spadku wyniku EBITDA jest trwający w spółce proces zmiany modelu sprzedaży.

Po trzech kwartałach 2019 roku przychody grupy wyniosły 136,3 mln zł i były 4,6 proc. niższe rok do roku. Spółka tłumaczy, że wpływ na poziom przychodów miała mniejsza liczba wyświadczonych usług medycznych, co przełożyło się na spadek przychodów Medi-Lynx. Dodatni wpływ miał wyższy o 8 proc. średni kurs USD/PLN. Przychody ze sprzedaży usług wyniosły 133,7 mln zł i stanowiły ponad 98 proc. całości przychodów.

Zysk netto wygenerowany w okresie 9 miesięcy 2019 r. wyniósł 3,9 mln zł, a zysk netto dla akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł prawie 6 mln zł. W analogicznym okresie poprzedniego roku zysk netto wyniósł 10,9 mln zł, a zysk jednostki dominującej 8,4 mln zł. EBITDA wyniosła 19 mln zł (spadek o 16 proc. rdr).

Prezes Marek Dziubiński przypomniał, że spółka kontynuuje proces zmiany modelu biznesowego oraz reorganizacji zatrudnienia w związku ze zmianą formuły sprzedaży usług na rynku USA.

"Staramy się utrzymać dotychczasowy poziom przychodów, choć sygnalizowaliśmy, że planowana zmiana modelu biznesowego może przejściowo, acz istotnie wpłynąć na nasze wyniki finansowe i sprzedaż za raportowany okres. Poza eksploracją nowych rynków jak Kanada, Skandynawia oraz obszar Bliskiego Wchodu, o którym myślimy bardzo przyszłościowo - nieustannie koncentrujemy się na rozwoju na naszym kluczowym rynku, czyli USA" - powiedział prezes Dziubiński, cytowany w komunikacie prasowym.

Poinformował, że celem jest, by na koniec 2019 roku umowy o współpracy podpisane przez Medi-Lynx z ubezpieczycielami pokrywały populację USA w ponad 80 procentach.

Medicalgorithmics S.A. to polska firma opracowująca zaawansowane systemy dla kardiologii. Świadczy usługi telemedyczne: diagnostyki arytmii oraz nadzoru procesu telerehabilitacji kardiologicznej tysiącom pacjentów na świecie. Flagowym produktem Medicalgorithmics jest system do diagnostyki arytmii serca PocketECG, który od 10 lat z powodzeniem jest używany przez pacjentów w Stanach Zjednoczonych. Stał się tam jednym z najpopularniejszych systemów do długoterminowego monitoringu serca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum