MedKompas: standardy współpracy branży technologii medycznych z sektorem ochrony zdrowia

Autor: Jacek Janik/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 20:37

Izba POLMED po raz kolejny otrzymała fundusze na kontynuację projektu MedKompas. Będzie to już trzecia edycja projektu promującego etyczne standardy współpracy branży medycznej z przedstawicielami systemu ochrony zdrowia, jak również wprowadzającego systemy antykorupcyjne w polskich placówkach ochrony zdrowia.

MedKompas: standardy współpracy branży technologii medycznych z sektorem ochrony zdrowia
Podczas sesji dotyczącej projektu MedKompas w ramach XV Forum Rynku Zdrowia; FOT. PTWP

O tym, jak ważne jest zapobieganie zjawiskom korupcyjnym i zachowaniom wątpliwym etycznie w kontekście współpracy podmiotów obecnych na rynku ochrony zdrowia dyskutowano 22 października 2019 r. podczas panelu zorganizowanego przez OIGWM POLMED w ramach XV Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 21-22 października 2019 r.).

Galeria zdjęć z sesji: fotogaleria

Izba POLMED od ponad dekady prowadzi szerokie działania mające na celu stworzenie transparentnego i przyjaznego środowiska biznesowego. Zarówno Kodeks Etyki Izby POLMED, jak i projekt MedKompas, to narzędzia, dzięki którym budowane są najwyższe standardy etyczne dla współpracy branży technologii medycznych z sektorem ochrony zdrowia.

Ewenement w skali międzynarodowej
W trakcie sesji pt. „Projekt MedKompas i System Weryfikacji Wydarzeń - działania Izby POLMED w zakresie budowania wyższych standardów etycznych dla współpracy branży technologii medycznych z sektorem ochrony zdrowia”, Robert Rusak, prezes OIGWM POLMED poinformował, że program MedKompas, realizowany przez Izbę od 2011 roku będzie kontynuowany. To ewenement. POLMED jako jedyna organizacja, nie tylko w Europie, będzie go realizować po raz trzeci.

- Program ma za zadanie pokazywanie, że działania etyczne powinny funkcjonować w dwie strony - od przemysłu do szpitala i od szpitala do przemysłu. Szereg aktywności, jakie prowadzimy w ramach tego projektu, ma na celu zapobieganie zagrożeniom korupcyjnym w jednostce leczniczej, wprowadzanie standardów prawnych i etycznych we współpracy branży wyrobów medycznych z sektorem ochrony zdrowia - przypominał prezes Rusak.

- To, że w ostatnim czasie nie było doniesień o działaniach korupcyjnych na tej płaszczyźnie nie oznacza, że nie powinniśmy pielęgnować dobrych praktyk. Dlatego Izba POLMED po raz trzeci będzie gospodarzem globalnego projektu MedKompas. Za dwa lata będziemy obchodzić jego dziesięciolecie w Polsce i z dumą mogę powiedzieć, że jest to dla nas wielkie wyróżnienie, a także docenienie naszej dotychczasowej pracy w szpitalach w całej Polsce - dodał prezes Izby POLMED.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum