Męcina: jakie będą dalsze losy ośrodka zdrowia po śmierci lekarza?

Autor: limanowa.in/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2018 09:37

Po śmieci wieloletniej kierownik, lek. Anny Joniec, mieszkańcy Męciny (wieś w powiecie limanowskim) zostali bez dostępu do ośrodka zdrowia, z którego dotąd korzystali. Przywrócenie jego funkcjonowania wymaga wielu działań ze strony gminy.

Męcina: jakie będą dalsze losy ośrodka zdrowia po śmierci lekarza?
Gmina musi więc podjąć decyzję co do przyszłości nieruchomości, stanowiącej jej własność. Fot. PTWP

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Limanowa ten problem oraz możliwe sposoby jego rozwiązania przedstawił wójt Jan Skrzekut. Budynkiem, w którym mieścił się ośrodek, zarządza gmina. Wójt przedstawił Radzie Gminy możliwe trzy rozwiązania sytuacji. Pierwsze to utworzenie publicznego zakładu opieki zdrowotnej. W takim przypadku gmina musi zatrudnić lekarza rodzinnego lub dwóch lekarzy - internistę i pediatrę, by zapewnić ciągłość leczenia.

Ośrodek może też przejąć limanowski szpital, który stanie się jego organem prowadzącym. W obu przypadkach mogą pojawić się przeszkody  z pozyskaniem lekarza.

Trzecia droga polega na rozpisaniu przez gminę przetargu na świadczenie usług, ale wydłuża się to w czasie nawet do dwóch miesięcy, w zależności od zainteresowania potencjalnych oferentów.

W dniu sesji spadkobiercy po zmarłej doktor zadeklarowali władzom gminy, że chcą zapewnić ciągłość funkcjonowania zakładu leczniczego. Jest ona uzależniona od kontraktu z NFZ oraz od zapewnienia tytułu prawnego do nieruchomości, w której zakład miałby kontynuować działalność, co leży w gestii samorządu gminy Limanowa. Dotychczasowa umowa najmu obowiązuje do końca tego roku, gmina musi więc podjąć decyzję co do przyszłości nieruchomości, stanowiącej jej własność.

Więcej: www.limanowa.in

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum