Mazowsze uruchamia kolejnych 105 mln zł na walkę z Covid-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2020 14:03

Mazowsze uruchamia drugi etap unijnego wsparcia dla mazowieckich szpitali na przygotowanie się do walki z COVID-19. Dodatkowych 105 mln zł zostanie wydanych na specjalistyczny sprzęt i środki ochrony osobistej.

Mazowsze uruchamia kolejnych 105 mln zł na walkę z Covid-19
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Do tej pory samorząd województwa przekazał do mazowieckich szpitali dodatkowy sprzęt i środki ochrony dla personelu medycznego o wartości 150 mln zł. Niestety, ostatnie statystyki zachorowań pokazują, że zagrożenie jest ciągle bardzo poważne, a potrzeby szpitali ciągle duże - informuje Marta Milewska, Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Z kolei Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego zwraca uwagę na to, że z dnia na dzień statystyki zachorowań na koronawirusa rosną w zatrważającym tempie. - Tylko dziś mamy 726 potwierdzonych przypadków w kraju, z czego 107 na Mazowszu. Aby przygotować mazowieckie szpitale na jesienną falę zachorowań, rozpoczęliśmy starania o zwiększenie puli środków unijnych na ten cel. Komisja Europejska bardzo szybko udzieliła nam takiej zgody - wyjaśnia.

W sumie samorząd ma do wydania dodatkowych 105 mln zł. 20-25 mln zł zostanie przeznaczonych na zakup środków ochrony indywidualnej dla wszystkich partnerów projektu. Kolejnych 70-75 mln zł na zakup aparatury medycznej, wyposażenia oraz wykonanie pilnych robót budowalnych dla 11 podmiotów leczniczych, w tym Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, Szpitala Dziecięcego im. prof. J. Bogdanowicza oraz Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.

Dodatkowo 10 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na zakup aparatury i wyposażenia dla pozostałych 59 partnerów projektu. - To bardzo ważne wsparcie. Specjaliści alarmują, że najgorsze wciąż przed nami dlatego trzeba doposażać szpitale w niezbędny sprzęt i środki, tak aby mogły być w stałej gotowości - podkreśla Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum