Mazowsze: tak, czy inaczej samorząd przekształci szpitale w spółki

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2009 10:52

Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje przekształcenie sześciu swoich szpitali w spółki prawa handlowego. Komisja zdrowia sejmiku wojewódzkiego pozytywnie zaopiniowała uchwały inicjujące ich likwidację, jako SPZOZ-ów. W poniedziałek (27 lipca) uchwałami zajmie się rada sejmiku.

Przekształcenie dotyczy:
• Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży (z placówkami w Garwolinie, Zagórzu, Józefowie, Otwocku i przychodniami przy ul. Dzielnej i Koszykowej), • Wojewódzkiego Centrum Stomatologii,
• szpitali wojewódzkich w Siedlcach, Ciechanowie, Bródnowskiego w Warszawie,
• Centrum Rehabilitacji „Stocer” w Konstancinie.

Wymienione lecznice miały łącznie na koniec 2008 r. zobowiązania przekraczające 586 mln zł. Jeśli w ciągu trzech lat przekształcą się w spółki prawa handlowego, to zgodnie z rządowym planem B, budżet państwa spłaci część zadłużenia. Ocenia się, że na długi pięciu lecznic (oprócz Szpitala Bródnowskiego) trzeba by było przeznaczyć w ramach rządowego projektu 18 mln zł.

Jednak po ostatniej nowelizacji budżetu i cięciach spowodowanych kryzysem sejmowa opozycja stwierdziła, że resort zdrowia nie ma w br. środków na tzw. plan B.

– Nie bierzemy tych wątpliwości pod uwagę, bo do likwidacji naszych SPZOZ-ów jeszcze daleka droga – zapewnia tymczasem Waldemar Roszkiewicz, członek zarządu województwa. – Na spłatę długów od momentu likwidacji mamy aż trzy lata.

Wiadomo już, że do planu B nie wejdzie Szpital Bródnowski zadłużony na 140 mln zł. Zobowiązania publiczno-prawne, które pokryłby budżet państwa w ramach przystąpienia do programu, stanowią jedynie 6 mln zł. Samorząd woli spłacać zadłużenie lecznicy z własnych środków, bo – jak wyjaśnia Waldemar Roszkiewicz – będzie miał wówczas aż siedem lat na pokrycie zobowiązań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum